Галерия „Ракурси“ представя изложбата „По залез“, живопис и акварел на Любен Зидаров, съобщава БНР. Настоящата изложба показва за пръв път пред публика най-новите творби на Любен Зидаров, създадени през изминалата година.
Ето какво споделя за тях авторът: "Не знам доколко имам основание да вярвам, че нарисуваното по залез няма да разочарова зрителя. Дали то е крачка напред или пък назад – не зная. Завръщане към спомените през фокуса на късните години на други вълнения, в обстановка на противоречия, сблъсъци и изненади, които отвеждат мисълта другаде.
Радвам се, че Галерия Ракурси даде път на „Залеза“ – завършек на дългата поредица мои изложби. Но според варосаните старци от двата изложени автопортрета – с четки в двете ръце, за живопис и за акварел, залезът едва ли е завършек.‘‘
Роден през 1923 г., Любен Зидаров днес е един от най-разпознаваемите и обичани български илюстратори, посветил над седем десетилетия на илюстрацията за деца и за възрастни и на изкуството на книгата. Завършил живопис в софийската Художествена академия през 1948 г., той е стотици книги, между които по-няколко различния издания на класически произведения на световната литература за млади читатели, като „Андерсенови приказки , „Приказки на Шехеразада“, „Островът на съкровищата“, „Граф Монте Кристо“, „Том Сойер“, „Принцът и просякът“,“, „Чичо Томовата колиба“, „Хофманови разкази“ приказките на Оскар Уайлд, приключенските романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, а също и на някои от най-значимите български писатели – Николай Райнов, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.
Освен илюстратор, през последните четири десетилетия Любен Зидаров се разви като един особено оригинален живописец. От своеобразното си завръщане към жанра през 1979 г. с изложбата „Автопортрети“ на Шипка 6, той разви свой неподражаем стил и пластичен език в областите на кавалетната маслената картина и на акварела, демонстриран в десетки самостоятелни изложби в множество галерии в страната и извън граница.
Любен Зидаров е и един от създателите на рисувания комикс в България и на модерното течение в българската илюстрация. Той е и един от основателите през 1957 г. на първото у нас илюстровано списание за деца, „Славейче“. Същевременно той илюстрира и редица произведения на литературата за възрастни, например неговите знаменити линогравюри към поезията на Яворов.
Неговият илюстраторски талант е оценен в световен мащаб - сребърен и златен медал от панаирите на книгата в Лайпциг и Москва; носител е на Наградата на СБХ за илюстрация на името на Борис Ангелушев; бил е сред финалистите, номинирани за Международната Андерсенова награда и за Мемориалната награда „Астрид Линдгрен“.
Оставащ в активна творческа кондиция и с най-новите си произведения, Любен Зидаров по всяка вероятност в момента е най-възрастният действащ илюстратор в света. През 2019 г. той нарисува кориците на юбилейното българско издание на книгите за Хари Потър. До края на 2020 г. предстои отпечатването на най-новия вариант (шести за период от 60 години) на илюстрациите към Андерсеновите приказки.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.