24 Ноември, 2024

Мадуро плаши с гражданска война Венецуела

Мадуро плаши с гражданска война Венецуела

Николас Мадуро

Никой не може да каже със сигурност какъв е рискът от подобен сценарий

"Възможно е да се стигне до гражданска война във Венецуела", намекна президентът Николас Мадуро в интервю за телевизия "Ла Секста", цитирано от ДПА. "Никой не може да каже със сигурност какъв е рискът от подобен сценарий", заяви президентът в интервюто, което предстои да бъде излъчено тази вечер. "Всичко зависи от степента на лудост и агресивност на северните империалисти (САЩ) и техните западни съюзници", заяви Мадуро.

Остават само няколко часа до изтичане на осемдневния краен срок, който седем страни от ЕС дадоха на Мадуро, за да обяви нови избори. Те заявиха, че след изтичането му ще признаят за президент опозиционния лидер Хуан Гуайдо, председател на парламента.

"Не приемаме ултиматуми от никого", подчерта Мадуро в интервюто, коментирайки натиска на европейските страни. На 23 януари Гуайдо се самообяви за временно изпълняващ длъжността президент. Той беше признат незабавно от САЩ и много други страни, припомня Ройтерс.

На 7 февруари в Монтевидео ще се състои първото заседание на контактната група за решаване на кризата във Венецуела, се казва в изявление на европейската дипломатическа служба, цитирано от ТАСС. В него ще участват представители на осем страни от ЕС и четири латиноамерикански държави: Великобритания, Германия, Испания, Италия, Португалия, Франция, Холандия, Швеция, Боливия, Еквадор, Коста Рика и Уругвай. Решението за създаване на контактната група беше взето на срещата на външните министри на ЕС на 31 януари в Букурещ.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.