18 Март, 2026

МАГАТЕ съобщи за артилерийска стрелба в района на Запорожката АЕЦ

МАГАТЕ съобщи за артилерийска стрелба в района на Запорожката АЕЦ

Снимка: Telegram Энергодар

По данни на специалистите на Агенцията, които се намират на територията на станцията, два снаряда са паднали на около 1,25 километра от периметъра на обекта.

В района на Запорожската атомна електроцентрала се чуват „входящи и изходящи“ изстрели. Това съобщи Международната агенция за атомна енергия (МАГАТЕ) в социалната мрежа Х, като уточни, че нейните наблюдатели се намират на място.

„Днес екипът на МАГАТЕ в Запорожската АЕЦ чу няколко входящи и изходящи изстрела от територия в близост до обекта. По думите на генералния директор Рафаел Гроси, два снаряда са паднали на 1,25 км от периметъра на централата“, се посочва в съобщението.

В Агенцията отново подчертават, че обстрелите увеличават риска за ядрената безопасност на Запорожската АЕЦ, която вече почти две седмици е без външно електрозахранване.

На 23 септември Министерството на енергетиката на Украйна съобщи, че окупаторите са предизвикали десетия блекаут на Запорожската АЕЦ. Станцията е преминала на захранване за собствени нужди от дизелови генератори, чиито запаси от гориво са разчетени за десет дни. Министерството отбеляза, че това представлява сериозно нарушение на условията за нормална експлоатация на централата.

Държавната инспекция за ядрено регулиране заяви, че поради липсата на външно електрозахранване остава заплаха от ядрена авария.

Експертът по енергетика Виктор Куртев обаче увери, че повторение на сценария на аварията в японската АЕЦ „Фукушима“ е невъзможно, тъй като всички блокове на станцията са охладени.

Запорожската атомна електроцентрала се намира под руска окупация от 4 март 2022 година.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света,  Иран обеща да отговори на атаката

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света, Иран обеща да отговори на атаката

То играе решаваща роля за снабдяването на Иран с газ и има съществено значение за световния газов пазар

Американското разузнаване откри Америка: Русия ще продължи да води изтощителна война в Украйна

Американското разузнаване откри Америка: Русия ще продължи да води изтощителна война в Украйна

„Според данни на ICSS, през изминалата година Русия е запазила предимство във войната срещу Украйна", каза Тулси Габард

ЕС сключи споразумение за партньорство в сферата на сигурността с Исландия

ЕС сключи споразумение за партньорство в сферата на сигурността с Исландия

Предстои референдум, на който жителите на острова ще гласуват дали Исландия да възобнови преговорите за присъединяване към общността