25 Декември, 2024

Магията на коледните подаръци

Магията на коледните подаръци

снимка: БГНЕС

Колко древна е традицията да се разменят подаръци в навечерието на Рождество Христово

Отколешна е традицията с настъпването на Коледа да се разменят подаръци. Независимо от вкусовете и тенденциите, които през годините се променят, подаряването на нещо ценно на близки и приятели е жест на внимание и израз на споделена радост от настъпването на един от най-светлите християнски празници - Рождество.  

Днес размяната на подаръци сред близки и приятели е част от традицията на Бъдни вечер, която предшества Рождество Христово. Централно място в нея заема празничната трапеза, но подаряването на подаръци все повече се утвърждава като особено важен момент в празничния ден. Интересно е да знаем обаче

как е била създадена тази традиция и каква е символиката на подаръците,

които си подаряваме в навечерието на Рождество. 

В християнката традиция размяната на подаръци в навечерието на този светъл празник е широко разпространена по целия свят. Те са символ на даровете, които тримата мъдреци правят на бебето Исус след раждането му във Витлеем. В Новия завет на Библията те са описани като тримата влъхви - Мелхиор, Каспар и Балтазар, които пътували до мястото на раждането на Исус, като следват Витлеемската звезда, за да поднесат на Спасителя скъпи дарове - злато, тамян и смирна.

Тази практика обаче не е нещо, което е присъщо единствено на християнството, тъй като няколко други религии отбелязват края на годината с подобен обичай, както например се случва на еврейския празник на светлините Ханука или индуисткия празник Панча Ганапати в чест на Господ Ганеша.

Традицията да се разменят подаръци обаче е още по-стара. Нейните корени можем да открием в празниците на древните римляни, които са обитавали нашите земи столетия, преди да се роди християнската религия. Празникът е

известен като Сатурналии,

на който се благодари за щедростта, осигурена от бога на земеделието Сатурн. Той се е провеждал от 17 до 23 декември и се е отбелязвал с жертвоприношение и публично пиршество, което е било съпътствано с размяна на подаръци. Празникът е преминавал във всеобща еуфория, като дори робите са били считани за равни със своите господари и са се чувствали като неизменна част от римското общество.

Денят, в който се разменяли подаръци,

бил известен като Sigillaria

и се провеждал на 19 декември. Тъй като ценните подаръци били в противоречие с духа на сезона, римляните си разменяли по-скромни предмети, като свещи, сезонни фигурки и „подаръци закачки“, които имали за цел да забавляват или плашат останалите гости. Етикетът повелявал, че колкото по-скромен е подаръкът, толкова по-силно е приятелството. Някои от плебеите давали на своите слуги бакшиши, така наречения  „сигиларциум“, с които да закупят подаръци за празника.

За разлика от много от други празници и фестивали, провеждани в Римската империя, Сатурналиите се празнували в края на календарната година във всички територии на Рим. Заради безгрижната си и ведра атмосфера, щедрото раздаване на подаръци и пищни ритуали това бил един от най-обичаните празници, от които древните не били склонни да се откажат лесно дори и след като елитът в империята приел новата религия - Християнството.  

Сподели:
Кристофър Нолан снима новия си филм,  адаптация на "Одисея"

Кристофър Нолан снима новия си филм, адаптация на "Одисея"

Продукцията ще бъде заснета с технологията IMAX, която позволява особено висока резолюция

Евакуираха Айфеловата кула в навечерието на Рождество

Евакуираха Айфеловата кула в навечерието на Рождество

След няколко часа посещението на туристическия обект е възстановено, но достъпът до втория му етаж е временно забранен

Сър Пол Маккартни пя заедно с Ринго Стар и Рони Ууд на финала на турнето си в Лондон

Сър Пол Маккартни пя заедно с Ринго Стар и Рони Ууд на финала на турнето си в Лондон

Легендарният бийтълс зарадва феновете си с изпълнението на 40 парчета на различни инструменти в O2 Arena в британската столица