Призовавам 2021 г. да бъде годината, в която един път завинаги ще се договорим с открит призив и той да бъде условието за присъединяването ни към Европейския съюз (ЕС), а именно: македонското име, език, идентичност, история са с многовековна традиция във и извън границите на днешна Македония. Европейският път е приоритет, но не и единственият.
Това се казва в годишния доклад на председателя на Македонската академия на науките и изкуствата (МАНУ) Люпчо Коцарев, който в три основни точки дава напътствия на политиците и учените. В речта си Коцарев не използва официалното наименование на страната: Република Северна Македония. Ето и трите основни точки:
1. Македония е длъжна да знае "какво се прави и къде се отива оттук нататък", включително и ако другата страна, в случая имам предвид преди всичко ЕС, няма намерение да ни приеме в редовете си. За мен са неприемливи изявленията, предимно на политиците от сорта на "никога" и "няма алтернатива". Синтагмата "ЕС е единствената алтернатива" е напълно погрешна: Много по-добре е да говорим примерно, че ЕС е най-добрата от повечето алтернативи. Или нещо подобно. Ако ЕС поради различни причини изцяло стопира процеса за разширяване или пък го отложи за по-дълъг период, какво ще означава това за Македония? С други думи подкрепам политиката, че европейският път е приоритет, но не и че това е единственият път.
2. Македонското име, език, култура, идентичност, история, национално съзнание и самоидентичност са суверенно, неделимо и неотменимо универсално право на македонския народ. Парадоксално и жалко, но някои от тези права загубихме в търсенето на антично минало и изглежда, че всички тези права ще загубим в близко време, в името на европейското бъдеще. Страхувам се, както и много често досега, че това, което днес се извършва, за нуждите на вътрешнополитическата атмосфера, е търсеното на рамка, която ще създаде представа, че македонската идентичност и език не са застрашени и не са засегнати. Поради тази причина призовавам 2021 г. да бъде годината, в която един път завинаги ще се договорим с ясен призив и той трябва да бъде условието за присъединяването ни към Европейския съюз /ЕС/, а именно: македонското име, език, идентичност, история са с многовековна традиция в и извън границите на днешна Македония.
3. На мен са ми известни само два документа, в които се забранява използването на термина Македония. Единият е заповедта на султан Абдул Хамид II от 25 март 1903 г. Няколко американски вестници тогава отбелязват, че това означава да се цензурира Библията и да не се споменава аполстол Павле и мисията му в Македония, а вместо Македония да се пише "Вилаетите Солун и Манастир (Битоля)".
Прави ми впечатление, че използването на името Македония с нейните определения, е грозна, неприятна, отвратителна, заплашителна. Какво ни остава на нас? Надявам се, че няма да позволим през 21 век да цензурираме и Билбията. И не само това. Аз се залагам за едно достойно бъдеще за всички, включително и за македонците.
Председателят на МАНУ Люпчо Коцарев си позволява и да изопочава написаното от френския юрист и публицист, автор на книгата „La Macédoine et les Macédoniens“, Едмон Бушие дьо Бел.
Коцарев казва следното: Едмон Бушие дьо Бел, който заема висок дължност в Главния щаб на Източната армия в Солун и умира през 1917, в книгата си "Македония и Македонците", с позоваване на автентични свидетелства пише, че македонците имат свой говор, който не е нито сръбски нито български. В книгата си той твърди, че би било голяма грешка, ако на македонците се гледа като на етническа материя, която може да се меси и моделира по собствена воля. Невероятно е как 100 г. по-късно позволихме чрез договорите с Гърция и България на нас да се гледа като на етническа материя, която може да се меси и моделира по собствена воля.
В книгата си „La Macédoine et les Macédoniens“ Едмон Бушие дьо Бел пише за сръбската колонизация във Вардарска Македония, че тя, съчетана с прогонването на непоправимите български елементи, трябваше да доведе до бърза сърбизация на областта, припомня БГНЕС.
Коцарев твърди, че МАНУ "трябва от дистанцията на времето - 2 г. след подписването на Преспанския договор, промяната на Конституцията и имплементацията на споразумението - да се анализират ефектите от няколко аспекта: извън геополитическият и регионалният, трябва да се има предвид аспектът, отнасящ се до европейската интеграция, но и вътрешните аспекти на правовата и неправовата държава, демократичните принципи, отчетността и легитимността, включително и влиянието върху вътрешните взаимоотношения в страната. МАНУ трябва да създаде форум за открит академичен дебат, на който да се чуят различни мнения и да няма нито една тема, включително и Преспанския договор , която да се третира като тема-табу. МАНУ трябва да направи подробен анализ на договорите с България и с Гърция, тяхната взаимосвързаност, вече създаваща синергия, която не бе предвидена или пък бе пренебрегната при подписването на двете споразумения.
Европейският път е приоритет, но не и единственият, се казва в годишния доклад
Фактор Фактор
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство