Президентът на Франция Еманюел Макрон защити досегашната си работа в областта на сигурността. Това се случва три месеца преди президентските избори, в навечерието на които дясната опозиция превърна обществената сигурност в ключов въпрос в борбата с настоящия президент, предаде БГНЕС.
Макрон заяви, че откакто е поел властта през 2017 г., са били създадени около 10 000 работни места в полицията и други служби за сигурност като част от усилията на неговото правителство да засили борбата с незаконната имиграция, екстремизма и търговията с наркотици.
Той заяви, че правителството му планира през следващите пет години да увеличи бюджета за сигурност на Франция с 15 млрд. евро и да насърчи налагането на глоби намясто за нарушения, наказуеми с под една година затвор, вместо с лишаване от свобода, за да се опростят съдебните процедури.
"През последните няколко години реинвестирахме в нашата сигурност, точно както бяхме обещали", заяви Макрон пред аудитория в Ница - градът, който през 2016 г. стана арена на джихадистка атака.
„Всеки има право на спокоен живот и ние никога няма да отстъпим, когато се сблъскаме с липсата на гражданско поведение", каза той, подчертавайки, че за целта са необходими съответните средства.
Президентът не е обявил официално, че ще се стреми към втори мандат на изборите в два тура, които ще се проведат през април, уточнява АФП.
Но ако се допусне, че ще го направи, обявените консервативни кандидати го атакуват заради предполагаемата му мека позиция по отношение на престъпността. Социологическите проучвания отреждат на дясната надежда Валери Пекрес най-голям шанс да победи Макрон в евентуален втори тур на изборите.
Миналата седмица Пекрес заяви, че ще "изчисти" престъпните френски квартали "с маркуч", използвайки термин, употребяван от бившия десен президент Никола Саркози, и добави, че ако бъде избрана, ще "издири бандите".
Обявените днес от Макрон мерки включват и планове за допълнителни 3 000 полицаи по улиците, утрояване на максималната глоба за уличен тормоз до 300 евро, увеличаване на броя на следователите, разследващи домашното насилие, и удвояване на броя на служителите, патрулиращи в обществения транспорт.
Съпартиецът на Пекрес от десницата Ерик Чоти - депутат от Ница и околностите ѝ, отказа да се срещне с Макрон, обвинявайки го, че използва публични средства, за да финансира предизборна изява.
Чоти нарече наследството на Макрон "френски портокал с часовников механизъм" - препратка към британски роман и антиутопичен филм от 1971 г. за екстремното насилие на младежките банди.
Ерик Земмур, кандидат за президент от крайната десница, който се бори да събере необходимите за кандидатиране одобрения, заяви, че политиката на Макрон показва, че той иска "голямо дебело безсилно правителство в страна в постоянен конфликт".
Позовавайки се на имиграционната политика на Макрон, Земмур добави в Twitter: "Това, което Макрон харесва, не е Франция с граници, а анархия с полицаи".
Еманюел Макрон
Още от Свят
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
Г-7 ще се съобрази със заповедта на МНС за арест на Нетаняху
Русия се закани с нови удари срещу Украйна заради атаките с ракети ATACMS
Поразена е руската военновъздушна база „Восточний“ в Курск