24 Ноември, 2024

Манолова поиска ОЛАФ за качеството на храните, със седалище София

Манолова поиска ОЛАФ за качеството на храните, със седалище София

Мая Манолова

Разделението тук не е между гражданите на ЕС, а между големите корпоративни интереси и правата на гражданите

България постави проблема за двойния стандарт на храните в ЕС. Началото бе трудно - зад нас бяха сто милиона потребители от Източна Европа, но срещу нас - мощни транснационални компании. Това заяви омбудсманът Мая Манолова на форум за двойния стандарт на храните, провеждан в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС. 

Тя е категорична, че е неприемлило български майки да купуват храни от други държави в Общността, а не от кварталния супермаркет, а те да се окажат с различно качество, изтъкна националният омбудсман в словото си. Манолова даде и друг пример - германският турист в София, когато купува познат продукт, се мръщи на непознатия му вкус, а  българският турист Иван в Берлин купува от познатите марки в по-голямо количество за в къщи. Заради двойния стандарт в Общността има храни с "прекрасна външност, но измамна същност", изтъкна националният омбудсман.

Манолова предложи да има ОЛАФ за качеството на храните и защо неговата столица да не е София, попита тя.

„Продължавам да настоявам, че трябва да имаме единен контрол от единен европейски орган. Защо той да няма за седалище София? Моята категорична позиция е, че националният вкус трябва да бъде изключен като критерии, когато говорим за търговски марки. Как ще се определя и измерва националният вкус на бебетата? Подкрепям предложението за единна методика, по която да работят контролните органи. Високото ниво на този форум и вашето присъствие е гаранция за това, че няма да има отстъпления и разтакаване. ЕС е показал, че работи за своите граждани. Ще стоим докрай зад каузата за прекратяване на двойните стандарти при храните, защото те нарушават тежко правата на европейските граждани", бе категорична омбудсманът Мая Манолова.

Манолова изтъкна още, че разделението в този случай не е между гражданите в ЕС, а между големите корпоративни интереси и правата на гражданите.

„Това е дискриминация и обида за гражданите. Това е нарушение на равнопоставеността, която е основна идея за ЕС. Това е заплаха за бъдещето на ЕС, нарушавайки доверието в институциите и европейските политици. Заплахата „Европа на два стандарта“ съществува, но тя може да бъде преодоляна, има воля за промяна. Благодаря на премиера Бойко Борисов, който прие темата присърце и настоя да бъде включена като приоритетна в рамките на българското председателство“, продължи Манолова.

  
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца