„Черно море е обект на деструктивните и подривни действия от страна на руската федерация. Със сигурност русия в момента, с нейните действия, е неминуемата заплаха за сигурността - Молдова, минаваме през Грузия и сега войната в Украйна, която започна още 2014 г. Искам да отбележа и друго нещо, че опасност за сигурността може да представлява и фактът, че Черно море беше неглижирано от европейците и американците, от НАТО. Това само по себе си оставя вакуум, в който могат да се разпростират руските интереси, които са именно за внасяне на нестабилност и за проектиране, за изнасяне на руска сила в други региони, в частност - Близкия изток. Черно море служеше много ясно за действията на руската федерация в Сирия - логистично подпомагаше достигането до руските бази там, но освен това виждаме че русия засилва и своето влияние в Африка сега. И Черно море е всъщност коридорът, през който русия преминава за да достигне тези райони.“, казва външнополитическия експерт Мария Симеонова. Днес тя гостува на д-р Евлоги Станчев в предаването „Видимо и невидимо: Балканите“.
Мария Симеонова определя като последователна ролята на Турция и нейната подкрепа за Украйна. Тя припомня, че в годините предшестващи пълномащабната инвазия на руска федерация в Украйна 2022 г. Турция и Украйна сключиха много важни споразумения за военна техническа помощ, включително за обмяна на разузнавателна информация, защото Турция има интерес руското влияние в Черно море да бъде сдържано и това може да го постигне, подкрепяйки Украйна. Симеонова припомни също, че няколко дни след нахлуването на русия в Украйна Турция обяви, че започва да изпълнява разпоредбите за контрол върху черноморските проливи съгласно конвенцията от Монтрьо от 1936 г.
„Освен военната помощ, която Турция отдава още преди началото на войната, Турция е много последователна в дипломатическата си подкрепа за Украйна. Наскоро се гласува резолюция (в подкрепа на Украйна, б.р.) в Общото събрание на ООН, Турция подкрепи тази резолюция, гласува с европейските си партньори. В деня, в който новата американска администрация беше в Рияд на преговори с руската делегация, в същия този ден се състоя срещата между президентите Ердоган и Зеленски. Тази среща я определям като много важна, символична, стратегическа, осъзнатост у Украйна, че Турция може да действа и като медиатор в евентуални преговори за мир, но и осъзнатост за това, че Турция е последователна в позицията си да се запази украинския суверенитет и украинската териториална цялост.“, казва Симеонова.
„В момента сме свидетели на едно доста турбулентно предефиниране на трансатлантическите отношения, едни резки движения, меко казано, от новата американска администрация, така че тези искания трябва да бъдат поставени в новия геополитически контекст.“, казва експертът по отношение на исканията от руска страна НАТО да се върне към границите си от 1997 г. В новите реалности, имайки предвид новите заплахи за сигурността, Европа трябва да преосмисли и предефинира политиката си за източно партньорство и за черноморския регион.
Коментари (0)