Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Това смята Марк Галеоти, историк и политолог, сътрудник на лондонския Кралски институт на обединените служби (RUSI) и директор на консултантската фирма Mayak Intelligence.
В интервю за БНР британският изследовател коментира, че промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци. Но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната ще успеят да изтръгват из корен корупцията в управленската система. По думите му тя тепърва ще корозира все повече и повече вследствие от метежа на Пригожин. В този смисъл Путин ще се опитва да централизира управленската система, но в същото време ще загуби способностите си на арбитър в споровете сред руския елит, казва Галеоти.
Според него макар и не веднага, руснаците ще платят висока цена за милитаризацията на икономиката, предприета от техния президент. При тези условия Путин волю-неволю ще трябва и занапред да разчита на опасни хора като загиналия шеф на "Вагнер", казва още Марк Галеоти в интервюто за националното радио.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства