15 Януари, 2025

Мартин Владимиров: "Лукойл" спечели 3 млрд. долара от дерогацията, българите - почти нищо

Мартин Владимиров: "Лукойл" спечели 3 млрд. долара от дерогацията, българите - почти  нищо

Цените на горивата у нас трябваше да са 20-30% по-ниски

Компанията „Лукойл“ е генерирала близо 3 милиарда долара свръхпечалба през последните 18 месеца на базата на дерогацията за вноса на руски соров петрол – защото продава горивата у нас при марж на печалбата между 50 и 35 ст. на литър. Това заяви пред бТВ енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров.

Информацията е позована на анализ на центъра от края на август.

Владимиров подчерта, че от ползата за дерогацията е почти изцяло за руската компания, а ефектът върху цените на горивата на българския пазар е незначителен – затова удължаването на нейното действие е неоправдано. По думите му, цените на горивата у нас са с малко по-ниски от тези на междунродните пазари.

Експертът запита защо няколко министри на икономиката не могат да приложат приетия още през януари закон, според който българската държава трябва да взема печалбата от разликата в цената на суровия петрол с тази на международните пазари, а не тя да отива при „Лукойл“.

„В момента „Лукойл“ е получил един специален подарък още от май месец 2020 година, а именно дерогацията“, каза той.

Владимиров подчерат, че „Лукойл“ получава преференциално третиране от българските власти и по този начин се е оебразувал монопол върху пазара на горива у нас най-вече на пазара на едро.

 „Всички ние, данъкоплатците, плащаме тази дерогация“, подчерта експертът.

Той изтъкна, че „Лукойл“ генерира всеки месец по 200 милиона долара печалба и че няма бизнес по света с подобни печалби – „затова бяха политическите страсти“ за удължаването на дерогацията.

Владимиров е категоричен, че след изтичането на дерогацията няма да има недостиг на горива, каквито внушения се насаждат от „Лукойл“.

По думите му, няма да има и шоково поскъпване на горивата при продажба на рафинерията.

„През последните 10 години „Лукойл“ провежда мащабна стратегия в цяла Европа за разпродаване на някои от активите си, особено тези, които са свързани с преработка на суров петрол или продажба на горива на дребно.“ – посочи той.

По думите му в момента върви наддаване между различни групи, които имат интерес към рафинерията в Бургас.

„Тя е в много изгодна позиция заради дерогацията. Цената на рафинерията в момента е много по-висока отколкото би била без дерогацията“, посочи Владимиров.

„Най-големият парадокс е, че ние от тази дерогация не сме видели голяма полза. В момента цените на горивата у нас на едро преди данъци и такси са между 5-7% по-ниски от средните в Европа“, каза той. 

По думите му, тази разлика в цените сега би трябвало да е 20-30%, а  през миналата година - 70%.

„Миналата година когато беше поискана дерогация не беше представен никакъв аналитичен доклад или някакво становище“, добави Владимиров.

Ако обаче рафинерията бъде купена от стратегически  американски инвеститор, той най-вероятно няма да се възползва от тази дерогация с оглед на наложените санкции на рукия петрол.  

 „Всички твърденият, че не може да се замести бързо руският петрол са просто неверни. Не стъпват на факти. Наш анализ, който ние публикувахме в края на август, показа, че рафинерията може да оперира с над 20 различни сурови видове петрол. Твърдението, че трябва да се инвестират 500 милиона лева в замяна на руското гориво, просто не е вярно. Разбира се отнема техническо време, ако трябва да се замеси 100% от руския петел. Но за голяма компания като „Лукойл“, която има доставчици на суровини от много различни места, не мисля, че ще е проблем да замени руския петрол.“ - заключи енергийният експерт.

Сподели:
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона