SpaceX ще продължи да плаща за сателитния интернет Starlink в разкъсваната от война Украйна, заяви Илон Мъск, ден след като технологичният магнат намекна, че не може да продължи да финансира проекта.
Starlink, мрежа от повече от 3000 малки сателита в ниска околоземна орбита, е от жизненоважно значение за комуникациите на Украйна.
Но напоследък Мъск се оказа въвлечен в публични спорове с украинските лидери, които бяха разгневени от неговите противоречиви предложения за деескалация на конфликта, включващи признаване на руския суверенитет над Крим.
"По дяволите с това", написа Мъск, най-богатият човек в света, в Twitter.
"Въпреки че Starlink все още губи пари & други компании получават милиарди долари от данъкоплатците, ние просто ще продължим да финансираме безплатно украинското правителство."
В поредица от туитове в петък Мъск беше описал подробно логистиката на операцията и беше казал, че тя струва на SpaceX близо 20 млн. долара на месец, и намекна, че компанията не може да я финансира безкрайно.
Междувременно американската армия потвърди, че комуникира с компанията на милиардера относно финансирането на ключовата мрежа.
"SpaceX не иска да възстанови минали разходи, но също така не може да финансира съществуващата система за неопределено време *и* да изпрати още няколко хиляди терминала, които имат потребление на данни до 100 пъти по-голямо от това на типичните домакинства", каза той в петък.
"Това е неразумно."
Според актуализираната цифра, дадена от Мъск миналата седмица, SpaceX е дарила на Украйна около 25 000 наземни терминала.
Той казва, че операцията вече е струвала на SpaceX 80 млн. долара, а до края на годината се очаква тази сума да надхвърли 100 млн. долара.
Мъск изглежда също така потвърди доклад на Си Ен Ен, в който се казваше, че той е изпратил писмо до Пентагона, в което предупреждава, че финансовият му принос ще приключи и че военните ще трябва да платят сметката.
Според Си Ен Ен данните на SpaceX , споделени с Пентагона, показват, че около 85 % от първите 20 000 терминала в Украйна са били платени поне частично от държави като Съединените щати, Полша или други субекти, които също така са платили за около 30 % от интернет свързаността. /БГНЕС, АФП
Илон Мъск
Бизнесменът е продължи да финансира Starlink, въпреки че сателитният интернет е на загуба
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства