Президентът на Молдова Мая Санду свиква Висшия съвет за сигурност в понеделник във връзка с извънредната ситуация в съдебната система, след като Общото събрание на съдиите отложи назначаването на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), се казва в прессъобщение, публикувано на уебсайта на молдовската президентска канцелария.
"Общото събрание на съдиите отложи назначаването на членовете на Висшия съвет на магистратите. Разбирам, че въпреки това съдиите са решили да блокират прочистването на правосъдието и продължават да поставят пречки пред възстановяването на правосъдието в Молдова. Обявявам, че в понеделник в 14:00 ч. ще свикам Висшия съвет за сигурност във връзка с извънредната ситуация в съдебната система", заяви държавният глава.
На 17 март съдиите се събраха на Общото събрание след четиригодишно прекъсване. Участниците в събранието решиха да прекъснат заседанието и да отложат разглеждането на темата относно избора на членове на Висшия съдебен съвет измежду съдиите.
Тя трябва да бъде разгледана на 28 април, след като Върховният съд се произнесе по жалбите, подадени от кандидатите, които не са преминали успешно оценката в рамките на Комисията за предварително атестиране.
Молдова, страна с население от 2,6 млн. души, която се намира на западната граница на Украйна, наскоро стана свидетел на вълна от протести, организирани от партията на проруския олигарх Илан Шор.
По-рано тази седмица полицията в Молдова съобщи, че е осуетила заговор на групи подкрепяни от Русия актьори, които са били обучени да предизвикат масови безредици по време на протест срещу новото прозападно правителство на страната, съобщи „Гардиън“.
Началникът на молдовската полиция Виорел Църнотяну заяви на пресконференция, че агент под прикритие е проникнал в групи от "диверсанти", някои от които руски граждани, на които са били обещани 10 000 долара, за да организират "масови безредици" по време на протеста в столицата Кишинев. Според него са задържани седем души.
Протестът беше един от няколкото, проведени през последните седмици, организиран от група, наричаща себе си "Движение за народа", която е подкрепяна от проруската молдовска партия "Шор", която има шест места в 101-местния законодателен орган на страната.
Самият Шор понастоящем е беглец и се смята, че е избягал в Израел през 2019 г. заради обвинения в корупция. През 2022 г. Вашингтон наложи санкции срещу него за корупция и намеса в полза на Русия.
"Молдова едва сега се измъква от пленничеството", заяви Санду, обвинявайки "предателите, крадците и олигарсите" за "задушаването" на бившата съветска държава. Според нея Москва е възложила на партията на Шор "ясна мисия - да донесе война в Молдова", като обвини Шор, че се опитва да свали правителството ѝ.
Миналата седмица Съединените щати също излязоха с твърдението, че Русия се опитва да дестабилизира бившата съветска република чрез улични протести и други средства, за да доведе до промосковско правителство.
Мая Санду
Общото събрание на съдиите отложи назначаването на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС)
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства