Хаваладарите са много стройно организирана мафиотска схема. Те са само посредници, които или получават, или предават определени суми. Не става дума само за разплащане с финикийски знаци, а по всякакъв начин – проституция, доностро, деца, незаконен петрол, наркотици. Само на доверие, там няма грам документи. Това обясни в студиото на Нова ТВ журналистът и преводач Мажд Алгафари
Другият гост в студиото - Димитър Гърдев, изтъкна, че при тази схема реално няма трансфер на пари по банков път, нито физически през граница. Те се получават кеш при доверен човек на халавадарите.
Тази схема е създадена специално да бъде укрит трансфера на парите. С агентура и с действия в двете държава – на изпращачи и получатели, тя единствено може да бъде разкрита. Убеден съм, че тази операция е извършена с международно сътрудничество, партньорски служби са подавали информация на България. Превенцията е една от функциите на държавата, за да се създаде обстановка на нетърпимост към такива хора. Само така тази престъпна дейност може да бъде пресечена, подчерта той.
По думите на Алгафари тази схема „хавала“ като начин на разплащане функционира от 2014 година и това е доста притеснително. А сумите, които са били кеширани са между 100 и 300 млрд. долара.
Няма как да няма заплаха за националната сигурност от функционирането на тази схема. Всички тези 43-ма задържани са съпричастни към тази престъпна дейност, не единствено техният лидер. Всички те са получавали огромни комисионни, които не е задължително да притежават кеш. Според мен това е една от мрежите у нас. Но има обучени хора в България, които ще разкрият и останалите смята Мажд Алгафари.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас