Методи Андреев: Закриват Комисията по досиетата не по финансови, а по идеологически причини – това е злоупотреба с власт и прикриване на агентурни и комунистически обременености
Като искат да пестят пари от бюджета, да закрият НСО - реално това е служба за наблюдение, контрол и слугуване на политическата каста
Гълъб Донев да не се крие като финансов министър, а да заеме поста на ЗКПЧ на правителството и премиера, усещам, че зад него стои сградата с много петолъчки
Правителството на „Популистка България“ ни дава сигурен знак, какво цели да направи с демокрацията в страната, казва пред Faktor.bg първият шеф на Комисията по досиетата, известна като „Андреев“
Интервю на Мая Георгиева
- Г-н Андреев, как приемате намеренията на „Прогресивна България“ да закрият Комисията по досиетата с аргумента, че намаляват бюджетния дефицит?
- Оценката ми може да бъде само една – реваншизъм. Защо изобщо трябва да се учудваме, че това се случва – самият премиер на това правителство и бивш член на БПК, част от пловдивската масонска ложа, но и човек, който и като президент, и като премиер се обгражда с лица, свързани с ДС и Военното разузнаване или с техни наследници.
Повтарям, намеренията им приемам като реваншизъм и конфликт на интереси в защита на родствени интереси и тайни. Голяма част от тези хора питая много добри чувства към времето на комунизма, към ДС, към репресивните органи, СССР и днешна Русия. Ами погледнете само първият по власт вицепремиер Гълъб Донев. Неговото основно образование е за ЗКПЧ. Бил е политически офицер или зам. командир по политическата част. Да припомня на гражданите кои бяха в Българската народна армия (БНА) така наречените ЗКПЧ. Те стояха плътно зад командирите на съответните поделения в армията. Всъщност те бяха истинската власт в армията. Без тяхна санкция не можеше нищо да се случи. ВКР, което тогава беше Трето управление на ДС, не можеше дори да вербува войник, ако не е съгласувано с политическия командир. А ако трябваше да бъде вербуван член на БКП, това изобщо не можеше да стане без разрешение от ЗКПЧ. Случващото се показва реално какви са били мераците за реформа на партията на Румен Радев. За това аз вече я наричам „Популистка България“. Нищо прогресивно няма в тях.
Дали закриването на Комисията по досиетата ще доведе до намаляване на бюджетния дефицит - това е направо жалко и срамно да се говори. То бива простотия, бива ватници, да ти звучи само залпът на Аврора в главата, бива петолъчки в мозъците, но такава голяма простотия не съм очаквал от човек, завършил с отличие математическа гимназия и престижна военна академия в САЩ. Бюджетът на тази комисия е не повече от 3 млн. евро. Ако искат да правят съкращения в бюджетните разходи, имат много други структури, които са ненужни.
- Кого визирате?
- Да се закрие НСО, например. На малка България то не е необходимо. Подчертавам, че единствената държава в ЕС, която има такава раздута служба за охрана на политическия ели,т е България. Реално това е служба за наблюдение, контрол и слугуване на политическата каста. В европейските държави има малки добре обучени оперативни части, които са към вътрешното министерство. Знаете ли, колко е бюджетът на НСО – най-малко 250 млн. евро.
- За втори път сме свидетели на закриване на Комисия по досиетата. По времето на НДСВ и Царя закриха комисията „Андреев“, на която вие бяхте председател, виждате ли общо в мотивите и задкулисните интереси при ликвидирането на двете комисии?
- Всъщност от царското управление започна това възраждане на хората свързани с ДС, с БКП, СССР и Русия. Да не забравяме, че по времето на Царя започна това легитимиране на задкулисието. В никакъв случай не трябва да търсим финансова причина за тези скандални решения. Това е паравана за наивници, а истинската причина е злоупотреба с власт и прикриване на тежки агентурни и комунистически обремененост. В случая става дума за идеология. Не може бивши комунисти да са премиерът и финансовият министър и ти да очакваш нещо друго. Предлагам на Радев и на Гълъб Донев да престанат с това спотайване и направо да поискат да си върнем Девети септември като национален празник, да честваме Октомврийската революция, руският да бъде обявен за официален език, а Донев да не се крие като финансов министър, а да заеме поста на ЗКПЧ на правителството и премиера. Аз и сега имам чувството, че Донев е водещият в двойката с Радев, а зад него стои сградата с много петолъчки. Има руско излъчване, може и да е топлата връзка на премиера с Москва…
- Как да се противодейства на тези скандални намерения?
- Ще ви дам конкретен пример какво направи Надежда Михайлова като лидер на СДС, когато закриха Комисията по досиетата, на която аз бях председател. Тя свика митинг в София, който изпълни цялото пространство пред „Александър Невски“. Хората показаха категорично отношение към действията на Царя.
- Така ли да реагират опозиционните партии и сега?
- Кои са тези партии, аз не виждам такива. До момента има изказвания само от представители на „Да, България“, другите са службогонци…
- Мълчат по темата от „Продължаваме промяната“, а в парламентарната им група е Велислав Величков, той има богат опит с организирането на протести…
- Защо мълчи Велислав Величков? Асен Василев е друга тема, но с Велислав заедно правихме първия Закон за досиетата, но сега мълчи. Трябва да има силна и ярка политическа позиция на бившата коалиция ПП-ДБ, защото унищожаването на Комисията по досиетата е сигурен знак какво цели да направи Радев с демокрацията и България. Иначе аз имам много резерви към състава на сегашната Комисия, там има много хора, които са на хранилка, съставът беше избран именно по времето на ГЕРБ и ДПС. Иначе самата Комисия трябва да се реформира, но не да се закрива. Необходимо е създаването на Институт за националната памет. ПП-ДБ да се хванат и да направят такъв закон, там има добри юристи. Категоричен съм, че трябва да се протестира. Аз подкрепям идеята на Манол Глишев да свика такъв протест. Призовавам всички граждани, които милеят за демокрацията и свобода, тази събота да подкрепят и да участват в първия протест срещу правителството на Радев. Така не може да се продължава, не може да търпим нова сглобка. Имам усещането, че ПП леко, леко се доближава към „Популистка България“.
Още от Интервю
Проф. Дилян Николчев: Руският патриарх не е православен, защото никога не е бил вярващ – с Путин са излезли изпод шинела на Джерджински
Шпионската дейност на агент „Михайлов“ протича и в документи на българската ДС, контролирал е избора на ръководни длъжности на Световния съвет на църквите
Проф. д-р Илин Савов, д.н.: Дезинформацията не разбива системи, а пренарежда представите ни за това кое е истина
Критичното мислене вече не е просто полезно умение, то е форма на самозащита – без него ще получим технологично грамотно общество с уязвимо мислене, което е опасна комбинация
Архимандрит Никанор: В умовете и сърцата на много българи Русия е идол, който е изместил Бог, уповават се на Кремъл и Путин да им решат проблемите
Руската православна църква и нейните структури по света ще носят завинаги тежестта на своето възраждане под покровителството на Сталин