В интервю за германското издание „Билд” турският външен министър Мевлют Чавушоглу обвини Германия и ЕС, че не изпълняват ангажиментите си по споразумението за мигрантите. Страната му се придържа към сделката и приема „обратно всички бежанци”. „А какво прави ЕС?”, пита министърът.
Споразумението беше сключено през 2016 г. и задължава Турция да приеме обратно от ЕС бежанците, като срещу това ще получи и финансови облаги.
Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу обвини ЕС, че не спазва уговорката и парите не са изцяло изплатени, както е записано в споразумението. Той направи това преди предстоящото утре официално посещение на канцлера на Германия Ангела Меркел в Турция, пише „Зюддойче цайтунг”, цитиран от агенция "Фокус".
„Ние се придържаме към споразумението и приемаме обратно всички бежанци, които бъдат изпратени. А какво става с ЕС?”, попита Чавушоглу.
ЕС пое ангажимента да изплати първите 3 млрд. евро до края на 2016 г. До края на 2018 трябваше да бъдат изплатени още 3 млрд. евро.
„Сега сме 2020 г., а ние не сме получили изцяло още първите 3 млрд”, заяви министърът.
Според него, освен финансовите, има и други неизпълнени ангажименти като разширяването на митническия съюз и отварянето на нова глава в преговорите за присъединяване към ЕС.
Турция вече можеше да е отворила границите си, смята Чавушоглу, но подчертава, че въпреки критиките, страната му е за продължаване действието на споразумението.
В основата на споразумението за мигрантите между ЕС и Турция стои сделка – ЕС има право да изпраща обратно в Турция бежанци, които са настанени на гръцките острови след 20 март 2016 г. В замяна на всеки върнат в Турция сириец след 4 април 2016 г. от Турция в ЕС може легално да бъде изпратен друг сириец. Освен това Турция трябва да получи общо 6 млрд. евро за подобряване положението на сирийските бежанци в страната. ЕС обеща на Турция да разгледа по-бързо отпадането на визовия режим за нейните граждани.
Европейският съюз уверява, че от обещаните средства вече са отпуснати 5,8 млрд. евро. Въпреки това досега са изплатени едва 2,6 млрд. евро. Служители на ЕС в Турция твърдят, че непрекъснато трябва да обясняват на турските власти, че парите са предвидени за осъществяването на проекти, а не са за бюджета.
Изданието припомня, че действията на турското правителство след опита за преврат през 2016 г., които включват ограничения върху свободата на печата, затвор за опозиционни дейци и военната интервенция на Турция в Сирия, са създали сериозно напрежение в отношенията между ЕС и Анкара.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства