25 Ноември, 2024

Международна организация с писмо до Борисов и Караянчева заради ограничените права на журналистите в парламента

Международна организация с писмо до Борисов и Караянчева заради ограничените права на журналистите в парламента

В писмо на международна журналистическа организация до премиера Бойко Борисов, шефа на парламента Цвета Караянчева, вътрешния министър Христо Терзийски и омбудсмана Диана Ковачева се изразява поредно притеснение за медийната среда в България и натиска, под който са подложени журналистите в страната. 

Повод за писмото са случаите на насилие по време на антиправителствените протести и ограниченията, въведени за парламентарните журналисти за достъп до помещенията на новата сграда на Народното събрание.

Позицията на Международния прес институт (The International Press Institute) е разпространена и от Глобалната мрежа за медийна свобода (The Global Network for Press Freedom). В нея се обръща внимание на случаите на полицейско насилие върху журналисти и представители на медиите по време на протестите срещу правителството. Цитирани са имената на журналиста Димитър Кенаров и фоторепортера на Франс прес Николай Дойчинов, които пострадаха по време на антиправителствените демонстрации на 2 септември. 

Споменава се и случаят с журналиста от в. "Сега" Мартин Георгиев, който бе привикан на разпит в СДВР, защото е отправил питане до пресцентъра на МВР за репортаж на bTV, в който се вижда, че един от полицаите, ангажиран в охраната на протеста, използва бокс срещу демонстранти. 

Международният прес институт изразява и притеснение за рестриктивните мерки за достъп на журналисти в сградата на бившия Партиен дом. Над 60 журналисти от различни български медии са изпратили подписка до председателката на парламента Цвета Караянчева да свали ограниченията, се казва в позицията. 

"Това значително намалява способността им да задават критични въпроси и добавя допълнителни прегради пред тяхната работа. Междувременно журналистите вече могат да наблюдават парламентарните процедури на телевизионен екран на живо от приземния етаж", отбелязват от организацията.

Според Международния прес институт всички това подкопава способността на журналистите да вършат своята работа при отразяване на протестите, без да се страхуват за своята безопасност и свобода. А също така застрашават и правото на обществото на информация, като ограничават достъпа на медиите до депутатите в парламента. 

"Българските власти трябва да предприемат незабавни действия за отстраняване им", призовават от организацията. Те предупреждават, че очакват да видят отговора на представителите на властта, до които е адресиран призивът. 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.