24 Ноември, 2024

Милиардерът Петр Келнер е изпратил за одобрени сделката за Би Ти Ви в ЕК

Милиардерът Петр Келнер е изпратил за одобрени сделката за Би Ти Ви в ЕК

Петр Келнер

Компанията на чешкия милиардер Петр Келнер „PPF Group“ , е пратила за одобрение до Европейската комисия документите за сделката, с която ще придобие американската група "Сентрал юропиън медия ентърпрайзис" (СМЕ). Това съобщава чешкото радио "Прага интернешънъл", като уточнява, че част от СМЕ е и Би Ти Ви.

Произнасянето от страна на европейския регулатор за защита на конкуренцията е последната необходима стъпка, преди сделката да бъде окончателното завършена.

Впрочем тя беше забавена вероятно заради пандемията от коронавирус. Първоначално от СМЕ очакваха продажбата им да приключи евентуално през юни. След като това не се случи, се появиха спекулации, че Келнер може да не прати изобщо документите до ЕК и така да отложи сделката с цел да получи по-изгодна цена. В крайна сметка тези сценарии се оказаха неверни.

Освен българската медийна група СМЕ притежава телевизии в още 4 държави - в Чехия, където контролира водещата там тв NOVA, в Румъния, Словакия и Словения.

През юли от СМЕ обясниха, че продажбата трябва да бъде завършена преди 27 октомври - точно година след обявяването на сделката за 2,1 милиард долара. У нас новината бе съобщена на 28 октомври 2019 г. - в деня на местните избори.

Междувременно републиканският сенатор Марко Рубио поиска преразглеждане на продажбата на СМЕ, която е част от американската компания AT&T. Причина за изявлението му бе, че PPF Group и Келнер "действат като пълномощници на Китай в Чехия".

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.