Жителите на община Трън отхвърлиха предложението за добив на злато в региона. Против са гласували близо 93% от участвалите в референдума. Поводът за местния референдум е инвестиционното намерение на българска фирма да възстанови работата на някогашната мина "Злата".
По данни на общинската избирателна комисия активността на референдума в Трън е била близо 60%, което означава, че той е валиден. Очаква се обаче Висшият административен съд да се произнесе дали той е законосъобразен. Затова не е ясно и какво ще последва оттук нататък, каза временно изпълняващият длъжността кмет на Трън Цветислава Цветкова. "Ще видим с какво решение ще излезе Върховният административен съд. Затова е много рано да говорим за каквото и да било към настоящия момент", заяви пред БНТ Цветислава Цветкова.
Освен това резултатите от допитването могат да бъдат обжалвани от инициатора на референдума или от областния управител в срок от 7 дни след обявяването им. Според Цветислава Цветкова така поставеният въпрос на референдума не е в конфликт със закона и общинският съвет от тук нататък ще взима решения, но само относно одобряването на устройствените планове.
Припомняме, че бившият областен управител на Перник определи допитването като незаконосъобразно, тъй като според Конституцията подземните богатства са „изключителна държавна собственост" и тяхното управление е в правата на Министерския съвет.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес