Служебното правителство ще обърне особено внимание на процеса на видеонаблюдение на секциите. Това заяви министърът на иновациите и развитието доц. Росен Карадимов в Пловдив.
От „града под тепетата“ министър Карадимов, в качеството си на координатор за изборите, започна поредицата си от срещи с областите управители и представителите на териториалните звена от Главна дирекция ГРАО.
Днес той проведе първата среща в Южния централен район с областните управители на Пловдив, Кърджали, Хасково, Пазарджик и Смолян.
„Смисълът на тези срещи е да създадем работещ механизъм за координация между централната власт и областните управители, след като проведохме една обща среща между правителството и областните управители. Да сверим сроковете и изпълнението на ангажиментите ни по Изборния кодекс. Да създадем механизъм да реагираме на всяка възникнала необходимост и проблеми, които се създават към този момент.“ - подчерта министър Карадимов. Според него областните управители ще се справят прекрасно с техниката на изборите.
Особено внимание ще се обърне на процеса на видеонаблюдение на избирателните секции. „Там взаимодействието между Министерството на електронното управление и областните управители е изключително важно“, отбеляза министър Карадимов.
Той припомни, че днес е подписал писмо до ЦИК, съгласувано с ключовите ведомства, които имат отношение към изборния процес - по указание на премиера. В него служебното правителство е поставило редица въпроси пред ЦИК, които трябва да бъдат решени, за да се засили прозрачността на изборния процес и доверието в него.
„В предложенията, които правим към ЦИК, на първо място правителството предлага да бъде оптимизиран и допълнен процеса по сертифицирането и удостоверяване на машините от страна на Министерството на електронното управление. Към това удостоверяване трябва да бъде добавено и удостоверяване на софтуера за параметризиране и софтуера за флаш паметите и съдържанието в тях.“ - обясни министър Карадимов.
На ЦИК се предлага още да приеме решение, при което пломбите, с които се запечатват двете флашки на машините да бъдат доставени от друго юридическо лице различно от лицето, което по обществената поръчка полага пломбите на тези машини.
„Няма никакво двусмислие - този, който полага пломбите е фирмата, избрана от ЦИК. Но практиката те да доставят и самите пломби трябва да бъде преодоляна не защото имаме колебание в изпълнителя, а защото това увеличава доверието в прозрачността и контрола на процеса.“ - каза още той. Трябва да се води и регистър на пломбите - за всяка машина, когато се предава от доставчика на ЦИК, в протокола да бъде отбелязан и номерът, с който тя се пломбира.
На ЦИК се предлага да бъде усъвършенстван процесът на финалната проверка на машините преди тяхното изпращане в секциите. „Правителството е готово да осигури между 20-25 IT специалисти, така че да бъдат проверени много повече машини, отколкото на последните избори. С това да се увеличи доверието на гражданите в изборния процес.“ - поясни министър Карадимов.
Хартията, която ще се използва от машините, да бъде осигурена от печатницата на БНБ. Предлага се да не се използва хартия - ако такава е останала - от предишните избори.
Министър Карадимов обобщи, че усилията, които се полагат са изцяло насочени към увеличаването на доверието в изборния процес с ясното съзнание, че правителството осигурява материалната част, а самите избори се правят от ЦИК. „Готови сме да сътрудничим във всички форми с нея публично. Заедно да решаваме проблемите, но по никакъв начин не бихме се намесили и няма да се намесим в самото провеждане на изборите.“ - подчерта Росен Карадимов. /БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас