"Отчитаме значителен напредък в изпълнение на мерките, заложени в плана за подготовка на Българското председателство на Съвета на ЕС. Само за два месеца са изпълнени 10 мерки, в сравнение с предишните седем месеца те са били 17. Така значително подобряваме темпа на подготовка и осигуряването на всички необходими компоненти от страна на Министерството за Българското председателство на Съвета на ЕС и от компетентните институции." Това е заявила министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова пред депутатите от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, цитирана в съобщение от министерството, информира БТА.
Министърът е благодарила за свършеното на колегите от екипа си и от екипа на всички други министерства, които полагат сериозни усилия на 1 януари 2018 г. България достойно да поеме функцията си на председател на Съвета на ЕС.
"Първо бяха приети проектът на Националната програма за председателството като основа за обществени консултации и проектът на приоритетите ни. Беше приета културната програма и завършеният вариант на календара на събитията по време на първото ни ротационно председателство", е посочила министър Павлова. Тя е добавила, че паралелно с това е разработен подробен наръчник за всички членове на Министерския съвет, отговорни за председателството.
"Беше създаден Координационен борд на ниво заместник-министри, ръководен от заместник-министъра за Българското председателство за връзки с Европейския парламент Моника Панайотова. В оперативен план тя ще координира всички национални позиции, които ще подготвяме и изразяваме на различните заседания", е добавила министър Павлова.
В календара на председателството се увеличават основно събитията, които са съпътстващи или под егидата на председателството. Това са допълнителни форуми, конференции, кръгли маси.
Министър Павлова е информирала, че засега събитията в България са над 270. В София ще се проведат 12 неформални заседания на министрите и отделно 10 заседания на ниво министри в отделните области по приоритетите, които сме очертали. Приключена е и голяма част на обученията на 1500-те експерти, които ще работят по време на председателството. От тях 700 са председатели и заместник-председатели на постоянно действащите спомагателни органи към Съвета на ЕС, които България ще ръководи през първите шест месеца на 2018 г. "Други 700 експерти ще се занимават специфично, конкретно, целенасочено по време на председателството с разработването на позиции, стратегии и документи с подкрепата на Генералния секретариат на Съвета", е отчела още министър Павлова.
Депутатът Джема Грозданова е посочила, че се очаква през ноември да се приеме декларация за разбирателство и консенсус между политическите групи в Народното събрание по темите на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г.
Още от България
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.