Страните от Западните Балкани не са заден двор на Европа, те са сърцето на Европа и част от Европа и не е от интереса нито за тях, нито за страните-членки на ЕС да има страни, които са изолирани от процеса на европейската интеграция. Това заяви българският външен министър Екатерина Захариева на съвместна пресконференция с върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи Федерика Могерини.
Захариева подчерта, че неформалната обстановка на срещата Гимних позволява повече честност и начертаване на по-далечен план и перспективи за политиките на ЕС, свързани със стабилността на региона. Тя посочи, че както е подчертано и стратегията за Западните Балкани, необходимо е максимално сътрудничество във всичките сфери със страните от Западните Балкани и особено в областите сигурност и отбрана.
"Сигурността във всичките измерения. Сигурността, свързана с борбата с тероризма, с решаване на проблемите с мигрантската криза, но и тази свързана с енергетиката и социално и икономическото развитие", каза Захариева.
"На днешната среща имахме възможност да обсъдим сферите на действие със страните от Западни Балкани и Турция и да се съгласим, че бихме искали да видим по-силно участие и ангажимент от тяхна страна в мисиите на ЕС, но също така по-силен ангажимент и участие от нас в създаване на капацитет, в подпомагане и създаване на работещи институции в подпомагане на тяхното икономическо развитие", допълни външният ни министър.
Тя заяви още, че вчера външните министри са обсъждали представената от Комисията Стратегия за Западните Балкани.
"Това, което е много важно в тази стратегия, е че тя е много всеобхватна, дългосрочна. В същото време тя е честна стратегия, защото не създава нереалистични очаквания и не прави никакви компромиси по отношение на нашите изисквания и критерии. Но в същото време е много конкретна, защото начертава 6 сфери на действие с много основни инициативи, които ще приближат страните от Западни Балкани към пълноправно членство на ЕС", подчерта Захариева.
Българският външен министър заяви също, че част от участниците смятат, че посочването на дата е нещо, което може да демотивира, а други считат, че датата трябва да е по-скорошна.
"Но както и двамата комисари подчертаха, а същото е мнението и на България, считаме, че тази дата е хоризонт и тя дава големи възможности. който е готов по-рано с условията - да бъде приет. Но в никакъв случай не означава от друга страна, че настъпвайки на тази дата, ние ще направим компромис с условията, които са ясни за всички", допълни министър Захариева.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.