26 Ноември, 2024

Министърът на образованието направи "откритието", че агресията изчезва в училищата, когато изчезне от живота

Министърът на образованието направи "откритието", че агресията изчезва в училищата, когато изчезне от  живота

Агресията ще изчезне в училищата тогава, когато изчезне от реалния живот около нас. Това "феноменално откритие" направи служебният министър на образованието Николай Денков, който представи междуведомствен план за превенция на агресията и засилване на сигурността в училищата. Всичките му приказки, казани там, са клише до клише.  Останалото са до болка известни факти.

По думите му основната трудност идва от това, че родителите и учителите дават примера, който децата след това възпроизвеждат в училището. Това също е достойно за Галилей откритие. Николай Денков отличи като втора трудност това, че няма само една институция, която да може да реши проблема с магическа пръчка. "Трябват общи и насочени усилия години наред. На среща с институциите разделихме мерките на такива, които могат да се задвижат веднага и други, които изискват практическа подготовка. До края на 2017 година е първата група, а втората до края на 2018 година", поясни Николай Денков.   Като най-важни той изтъкна две промени в наредби, едната свързана с Държавния образователен стандарт за приобщаващо образование, приет миналата година.   "В него има известни дефицити, които трябва да бъдат коригирани по максимално бърз начин. Дефицитите се отнасят към неработещ за момента координационен механизъм за превенция на агресията и насилието. Това значи не, когато се случи трагедия институциите да се събират и да се чудят какво да правят, а да има превенция.

Детето може да бъде изведено от клас, или да бъде преместено в друга форма на обучение, но трябва да бъдат ясни стъпките, по които това дете да не пречи на останалите деца", поясни Денков.   "Вторият момент в тази наредба е взаимодействието - учители - родители. Балансът е нарушен. Крайната дума какво да е наказанието за детето трябва да бъде на учителите и родителят трябва да подпомага този процес. То не може да бъде водещият в такъв процес", категоричен бе служебният министър.   Николай Денков посочи, че втората наредба, която има нужда от промяна е така наречената Наредба номер 3 за здравните кабинети.   "Необходимо е дефиниране на няколко варианта за медицинско обслужване, в зависимост от конкретните условия в училището. Двете наредби изискват определени средства, които трябва да се заложат в бюджета за следващата година. Около 17 милиона лева е общата сума за осигуряване на поне един психолог или педагогически специалист. Учителите имат нужда от експертна помощ, казусите са различни", заяви министърът на образованието.   Денков цитира международни изследвания, които показват, че най-доброто средство срещу агресията, насилието, наркотиците и алкохолът е въвличането на децата в дейности, които са интересни за децата, и които се случват в извънкласните дейности.   Според Николай Денков вариант е да се включат и част от по-големите ученици в патрули за опазване на дисциплината в междучасията. "Не е достатъчно само да има видеокамери в училищата, а как тази информация се използва. Да има кризисен щаб, който да е активен непрекъснато, да има няколко души, които да следят обстановката така, че да има компетентни хора, които да вземат решение по най-добрия начин", посочи Денков.   Той посочи, че има съществено увеличаване на регистрираните случаи на агресията в училище. "При поява на инциденти все още има забавяне в реакцията на институциите, това е основното, което се опитваме да използваме като превенция", обясни ресорният просветен министър.

Сподели:
Слънчев и малко по-топъл вторник

Слънчев и малко по-топъл вторник

Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент -  три  важните теми за България

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България

Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген