Министрите на енергетиката на страните членки се събират в опит да намерят решение за тавана на цената на газа в ЕС. България настоява за цена между 200-250 лв. за мегаватчас, докато държави като Германия се опасяват, че такава мярка може да изкриви пазара.
Миналия понеделник, разделителната линия между 12-те държави - България, Гърция, Италия, Белгия, Полша, Литва, Латвия, Словакия, Румъния, Хърватия, Словения и Малта, от една страна и Германия, Нидерландия, Австрия и Естония, от друга, остана все така категорично между тях.
Основната разлика бе не само в конкретната цифра, а и в това, че първата група страни, сред които и нашата, настоява и за динамичен таван.
Без решение по тавана за цените на газа на срещата в Брюксел
След като предложението на Еврокомисията за таван от 275 евро беше отхвърлено, чешкото председателство предложи 220 - два пъти по-високо от това, за което страната ни настоява. В четвъртък обаче след срещата на европейските лидери се чу, че компромис ще бъде намерен.
"Съгласихме се, че трябва да се постигне споразумение за таван на цените на газа на извънредния енергиен съвет в понеделник. Мисля, че всички са наясно с това и готови на компромиси", заяви чешкият премиер Петр Фиала. Конкретна цифра не бе спомената, тъй като, според лидерите, тя трябва да бъде съобщена от министрите.
![Министрите на енергетиката на ЕС отново ще търсят решение за тавана на цената на газа](/static/downloads/uploads/Images_3/E/evroparlament2.png)
Още от Свят
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран