Министрите на външните работи на страните от Г-7 се срещнаха край Рим на 25 ноември за двудневни разговори с регионалните си колеги по въпросите на Близкия изток и войната в Украйна.
Министрите от Групата на седемте ще обсъдят и издадените от Международния наказателен съд (МНС) заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и военния ръководител на Хамас, „както и възможните последици за настоящите кризи в Ливан и Газа“, съобщи италианското външно министерство.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен участва в разговорите във Фиуджи и Анани заедно с министрите от другите страни от Г-7 – Великобритания, Канада, Германия, Франция и Япония. Техен домакин е италианският министър Антонио Таяни, предаде АФП.
„Единството е нашата сила в момента, имам предвид преди всичко отношенията с Руската федерация. Силата не означава крепост. Всъщност поканих и други държави на срещите, които ще се проведат днес следобед и утре, за да проведем по-широко и по-конкретно обсъждане“, каза Таяни.
Първото заседание следобед на 25 ноември беше посветено на ситуацията в Близкия изток и Червено море, по-специално на усилията за постигане на примирие в Газа и Ливан.
В по-късната сесия трябва да се включат министри от Саудитска Арабия, Египет, Йордания, Обединените арабски емирства и Катар, както и генералният секретар на Арабската лига.
Разговорите на Г-7 идват на фона на политическата несигурност след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
На втория ден от разговорите, 26 ноември, дискусията ще се насочи към Украйна в присъствието на министъра на външните работи на разкъсваната от война страна Андрий Сибига.
Официалните лица ще обсъдят начини за продължаване на подкрепата за Киев, перспективите за мир и инициативите за бъдещо възстановяване, съобщиха италиански представители.
Същия ден в Брюксел посланиците на страните от НАТО и Украйна ще проведат разговори относно изстрелването от страна на Русия на експериментална хиперзвукова ракета със среден обсег.
С началото на срещата на Г-7 британският външен министър Дейвид Лами във Фиуги обяви „най-големия досега пакет от санкции“ на Обединеното кралство срещу руския „флот в сянка“. Той е използван от Москва за заобикаляне на ембаргото за износ и петрол, за да финансира войната си срещу Украйна.
Напрежението в Азиатско-тихоокеанския регион също е на дневен ред на срещата на Г-7, а италианците са поканили външните министри на Южна Корея, Индия, Индонезия и Филипините.
Очаква се министрите от Г-7 да обсъдят и продължаващите кризи в Хаити и Судан, както и политическата ситуация във Венецуела. | БГНЕС
Още от Свят
Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
Тя намекна за неотдавнашното прекъсване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, за което официални лица заявиха, че може да е било саботаж.
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно
Ангела Меркел: Ако не бях блокирала Украйна за НАТО, пълномащабната война щеше да започне по-рано
Бившият канцлер изрази също загриженост относно заплахите на Путин за използване на ядрено оръжие: