Да започнем от заявката на ДПС президентът и правителството да подадат оставки веднага и да се състави експертен кабинет. Тълкувам го така - те усещат, че тук има много междуличностно съперничество и се опитват да играят между Румен Радев и Бойко Борисов. Както винаги са играли - ролята на балансьора, казва социоложката Мира Радева пред 24chasa.bg.
Аз симпатизирам на всички протести по принцип, макар че не е добре, че сега има един ляв уклон. Протестите и тези, които ги водят, искат да смачкат самочувствието на ГЕРБ. Открай време президентът Радев и премиерът Борисов си играят по нервите и сега е поредният рунд кой - кого. Този път според мен Борисов твърдо е решил да не отстъпва. "Сбили" са се мъжкарски.
Но точно с амбицията да притискат Борисов докрай, те го втвърдяват. Ако искаш да спечелиш битката - това е известно от военната тактика - трябва да дадеш на противника си възможност да се оттегли, запазвайки достойнството си. А натискът срещу него е - ако падне, да го смачкат.
Борисов колко пъти досега си подаваше оставката, но никога не е бил удрян толкова рязко. Това е погрешна тактика.
Не знам дали си дават сметка, че втвърдяват и избирателите на ГЕРБ. Защото има хора, които казват: Добре, лош е Борисов, но преди него по-добре ли беше, какво беше при Орешарски, какво беше при тройната коалиция? Хората много ясно разбират, и че има замесени лични амбиции.
Обществото е объркано. Много хора подкрепят протестите по много и различни причини. Но си и казват - какво ще стане след това, има ли гаранции за по-добро развитие? И големият въпрос: е какво ще се промени, ако изборите са 4 месеца по-рано?
Изглежда след дълъг период на стабилност, който разбира се имаше и много негативи, ще настъпи отново период на междуцарствие. На политическата сцена се опитват да излязат нови играчи, и всеки да реализира личните си амбиции. Разбира се, голяма част от критиките към ГЕРБ и Борисов са основателни, пък и за толкова време на власт Борисов натрупа много врагове на политическата сцена.
Изследванията на колегите показват, че големият губещ - независимо дали изборите са предсрочни или редовни - са Патриотите.
Слави Трифонов изтегля част от избирателите им, по-млад националистически вот.
ГЕРБ, изглежда, запазва избирателите си сред средното поколение.
Традиционните избиратели на БСП ще гласуват за нея, тоест те ще са в рамките на досегашните си резултати.
Цветан Цветанов ще се опита да откъсне парчета от гербаджийската номенклатура. Мая Манолова има шанс да хване едно ляво-център настроение, но още не може да бъде сигурна в 4-те процента. Всъщност Слави Трифонов взема електорат на Мая Манолова, както и от Да България.
В конфигурацията, която се очертава за след изборите, независимо дали са предсрочни или редовни, много трудно ще се състави кабинет. Ако в парламента влязат ГЕРБ, БСП, Има такъв народ, ДПС, ДБ, Мая Манолова под въпрос, кой с кого ще направи коалиция? БСП, ДПС и Слави Трифонов? Възможно е впрочем да се състави кабинет "Всички срещу Борисов", докато издържат. Румен Радев, изглежда залага на такъв кабинет.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.