Ръководителят на ЕС Шарл Мишел и президентът на Турция Реджеп Таип Ердоган се споразумяха да търсят по-тясно сътрудничество, след като турският лидер поиска да се върне към преговорите за членство в Европейския съюз, предаде Дарик с позоваване на АФП.
Двамата се срещнаха във Вилнюс в навечерието на срещата на върха на НАТО, след като Ердоган заяви, че Турция няма да одобри кандидатурата на Швеция за членство в алианса без съживяване на преговорите за членство в ЕС.
В Twitter Мишел приветства "добрата среща“ и добави, че те са "проучили предстоящите възможности за връщане на сътрудничеството между ЕС и Турция на преден план и за активизиране на нашите отношения".
Турция е официален кандидат за членство в Европейския съюз от 2005 г. и претендент за членство от много преди това, но преговорите отдавна са в застой и нямат признаци на живот.
Отделно от това Турция, член на НАТО, блокира опита на Швеция да се присъедини към военния алианс, обвинявайки Стокхолм, че приютява кюрдски активисти, обвинявани от Анкара в тероризъм.
С изненадващ ход преди срещата на върха на НАТО Ердоган свърза двете дипломатически блокирания, като поиска от съюзниците от НАТО, които са и членове на ЕС, да разчистят пътя на Турция.
"Първо отворете пътя за членството на Турция в Европейския съюз, а след това ще го отворим за Швеция, както го отворихме за Финландия", каза той, преди да отлети за Литва.
След като пристигна във Вилнюс, Ердоган прекъсна разговорите с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, за да проведе непланирана среща на четири очи с Мишел от ЕС - преди да се срещне с шведския премиер Улф Кристершон.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.