Руският премиер Михаил Мишустин посети съседна Беларус, за да се срещне с президента Александър Лукашенко, демонстрирайки подкрепа на фона на масовото протестно движение срещу управлението му, предаде ДПА.
"Докато сме в гостоприемния Минск, бихме искали да подчертаем, че Русия подкрепя изцяло суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Беларус", заяви Мишустин на срещата с Лукашенко, цитиран от агенция БЕЛТА. Руският премиер беше придружаван от голяма делегация, включително министрите на енергетиката, търговията, културата, спорта и здравеопазването, съобщиха руски държавни медии. Москва остава най-силният съюзник на беларуския президент въпреки отправените от него обвинения преди оспорваните президентски избори миналия месец, че руски паравоенни сили се опитват да дестабилизират Беларус.
По-късно Лукашенко обвини за нестабилността в Беларус - която граничи с Литва, Латвия и Полша - Европейския съюз и западния военен съюз НАТО.
Беларуският президент заяви пред Мишустин, че около половината от беларуската армия е била разположена в западната част на страната, за да гарантира сигурността на границата срещу Полша и Литва, които са членове на алианса. "Наистина поехме контрола над западните граници с Литва и Полша. И както често казвам, на практика сме обградили град Гродно, за да се противопоставим на тези заплахи", заяви Лукашенко, цитиран от БЕЛТА и БТА.
През последните седмици НАТО категорично отхвърли обвиненията на беларуския президент, че НАТО е струпал сили край беларуската граница. ЕС разкритикува президентските избори на 9 август, заявявайки, че те не са били "нито свободни, нито честни" и осъди бруталните действия на полицията срещу участниците в протестите, които се провеждат всеки ден от гласуването насам.
Руският президент Владимир Путин обеща да изпрати, ако се наложи, сили в Беларус, които да смажат протестите.
Посещението на Мишустин има за цел да подготви почвата за среща между Путин и Лукашенко през идните две седмици, заяви вчера руският външен министър Сергей Лавров.
Още от Свят
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока
"Ще направим всички необходими промени, ще ускорим всички процеси"
Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана
"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“