Държавна агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) излезе с официална позиция, след като по-рано днес от Националния статистически институт (НСИ) обявиха, че хакерска атака е ограничила към 11 ч. достъпа до системата за онлайн преброяване. Това стана в първия ден от началото на процеса, който ще продължи до 3 октомври. "Хакерите вече са установени и са блокирани адресите, от които се атакуват сървърите на НСИ", каза председателят на института Сергей Цветарски. От НСИ изключиха да има изтичане на данни и са взети всички мерки за това. "Атаките не са само опит да се извлекат данни. Понякога те са по-скоро, за да блокират системата и тя да не може да работи нормално", обясни още той. От агенцията за електронно управление обаче уточняват, че няма засечени злонамерени действия към системите ѝ.
"Установен е проблем в претоварването със заявки към други системи, които трябва да потвърдят данните при регистрацията. Под ръководството на Красимир Симонски - Национален координатор за киберсигурност, се проверява за отклонение от нормалното функциониране на системите. До момента, такива отклонения не са засечени. Наблюдението над тях продължава да е засилено. Установено е със сигурност, че проблемът е извън Системата за справочна и удостоверителна информация (Regix), през която само преминават заявките между различните системи, поддържащи регистри", пише в съобщението от ДАЕУ.
Следете с Фактор
Свят
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
- 22:00, 25 Ноември, 2024
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,