Докато договорът с България не бъде прекратен, ВМРО-ДПМНЕ няма да подкрепи конституционни промени, каза лидерът на опозиционната партия Християн Мицкоски, като подчерта, че те не са против българите да бъдат част от конституцията, но договорът е асимилаторски и трябва да бъде прекратен.
Мицкоски ще внесе днес по обяд инициатива в Държавната избирателна комисия за провеждане на задължителен референдум с въпроса: Подкрепяте ли оттегляне на Закона за ратифициране на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република Македония и Република България?
Президентът на държавата Стево Пендаровски предупреди, че въпросът на опозицията за референдума е за прекъсване на европейския път, докато за премиера Димитър Ковачевски става въпрос за непоследователност и прескледване на лични, партийни интереси за запазване на позицията на Мицкоски.
„Отровно дърво ражда отровни плодове“, така Мицкоски описа вчера настоящата ситуация с условията на България за продължаване на преговорите с Европейския съюз, произтичащи от Договора за приятелство и обявените конституционни промени с цел приобщаване на българите и членовете на други общности в страната в Преамбюла на Конституцията.
Процедурата ще започне със събиране на 100 подписа за иницииране на гражданска инициатива, която след това ще бъде внесена в парламента, с цел да се даде възможност за процедурата за събиране на 150 000 подписа от гражданите на Македония. Според Мицкоски първи в листата ще бъдат депутатите от ВМРО-ДПМНЕ.
Лидерът на ВМРО ДПМНЕ смята, че няма да има обструкция в парламента и че инициативата ще мине там. Ако бъде установена редовността на инициативата, ще започне събирането на 150 000 подписа, необходими за провеждането на референдума. Очаква се референдумът да се проведе през пролетта, а за успеха му са необходими 910 000 гласа.
На среща с журналисти вчера Мицкоски поиска общомакедонско обединение, а за да успее референдумът, той призовава и за подкрепа от съседите си албанци, роми, турци...
„Това е най-голямото изпитание за македонския народ в най-новата му история“, каза той, като поиска подкрепа от членове на други общности на референдума.
Мицкоски повтори позицията, че македонската идентичност е била атакувана от Договора за приятелство с България и че напредъкът в преговорите с ЕС ще зависи от преговорите на историческата комисия.
„Нямаме нищо против българите да са част от Конституцията, но с какво България показа, че е добър съсед?“, пита Мицкоски и добавя, че от там "упорито твърдят, че македонският език и македонците не съществуват".
Ако референдумът е успешен и договорът с България прекратен, Мицкоски каза, че може да се договори ново споразумение, но и че преговорите с ЕС могат да продължат.
Координаторът на парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски на пресконференция призова цялата общественост, експерти, политически партии, граждански организации и граждани да се присъединят към инициативата и да подкрепят референдума.
„Тази инициатива за референдум е изцяло европейска, защото се противопоставя на негативните политики и действия на България към Македония по отношение на език, култура и идентичност“, каза Мицевски.
Според президента е странно защо Преспанското споразумение не се споменава във въпроса на референдума, защото, както каза той, в европейската преговорна рамка Преспа и Договорът с България се споменават в едно и също изречение.
ВМРО-ДПМНЕ отговори, като нарече Пендаровски слуга на правителството и го помоли да каже „как отхвърлянето на двустранен договор, който е основа за асимилация, е антиевропейски референдум?“ Той заяви, че това е първият случай в историята, когато президент на демократична държава не иска да чуе хората.
Премиерът Димитър Ковачевски смята, че дори в опозицията има европейски блок от политици, които подкрепят членството на страната в ЕС и че това ще се потвърди, когато конституционните промени за включването на части от други нации в Конституцията бъдат поставени за приемане в парламента, след всички консултации и след цялата процедура.
„Същата опозиция беше против Преспанския договор, защото сме щели да загубим идентичността си. Нито сме загубили идентичността си, нито споменават Преспанския договор. Същата опозиция организира референдум срещу териториалното деление в страната и на този референдум, който беше неуспешен, казаха, че в деня, в който дойдат на власт, ще премахнат териториалното деление. Те бяха на власт единадесет години и не премахнаха териториалното деление. Същата опозиция не беше в парламента, за да гласува против Договора с България. Председателят на тази опозиция каза на български език пред камерите на българския премиер, че подкрепя Договора за добросъседство с България. Това е непоследователност, преследване на лични партийни интереси, които нямат подкрепа нито сред гражданите, нито сред политическите партии в опозицията“, подчерта премиерът Ковачевски. /БГНЕС
Свят
Мицкоски: Докато договорът с България не бъде прекратен, ВМРО-ДПМНЕ няма да подкрепи конституционни промени
Християн Мицкоски
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства