„Готови сме да разговаряме с България във връзка с включването на българите в конституцията на Северна Македония“. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски по време на гостуването си в телевизия Alsat M, но постави условие.
„Нека видим видим какво ще стане с решенията от Страсбург за македонската общност в България, да видим най-накрая за македонската идентичност, за езика и т.н. Имаме много отворени въпроси, които трябва да обсъдим. Готови сме, искаме да разговаряме, да дебатираме и да намерим решение. Затова казах, че ако има желание, има и решение, но за това са необходими двама души“, каза Мицкоски.
Той твърди, че въпросът за членството на Скопие в ЕС не се свежда до това дали политиците в РСМ имат волята да гласуват за конституционните промени, а дали Брюксел има волята да реши този проблем.
„Защото, ако има воля в Брюксел, има и начин“, каза македонският премиер.
„Имаме напълно синхронизирана външна политика и политика на сигурност с ЕС и постоянно следим процесите, водени от ЕС, но за съжаление последните две десетилетия и половина от официалното начало на този наш път към пълноправно членство бяха изпълнени с много предизвикателства. И тези предизвикателства са изкуствени и тези предизвикателства винаги са свързани с македонската идентичност и я засягат, всички без изключение. Много пъти в миналото македонската идентичност е била засягана и са били правени отстъпки за сметка на македонската идентичност“, добави Мицкоски. | БГНЕС
Християн Мицкоски
Имаме много отворени въпроси, които трябва да обсъдим, посочи македонският премиер
Фактор Фактор
Още от Свят
Военен от ВСУ: Русия губи 45-48 хиляди месечно, опитва да наваксва със севернокорейски войници и екзотични наемници
"Липсата на хора ги принуждава да търсят подкрепления от цял свят“, обяснява Кирил Сазонов
Илон Мъск удари по Тръмп, разкри, че липсват парите за мегапроекта му за ИИ
Коментарът отбеляза рядък случай на разрив между най-богатия човек в света и новия президент
Огнян Минчев: При Тръмп Европа трябва да се приготви за взимането на сложни, трудни, но перспективни решения
„Европа е пацифистка, левичарска, отхвърляща войната, което има своя цена, и тя е че тя не е в състояние да се защитава“, отсъди професорът политолог