27 Ноември, 2024

Според Мицкоски конституционните промени са диктат, иска признаване на македонско малцинство у нас

Според Мицкоски конституционните промени са диктат, иска признаване на македонско малцинство у нас

Християн Мицкоски

Договорът с Гърция е "реалност"

„Конституционните промени, които са част от френското предложение, са допълнение към „Договора за добросъседство и приятелство“, т.е. предоговаряне. С диктат и ултиматуми не се преговаря.“

Това заяви новият премиер на Северна Македония Християн Мицкоски.

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ нарече конституционните промени "български диктат", но Преспанското споразумение с Гърция - "реалност, която правителството ще спазва от част от конституционния ред на Македония".

"Конституционните промени, които са част от Френското предложение, са допълнение към Договора за добросъседство и приятелство, т.е. предоговаряне. С диктат и ултиматуми не се преговаря. Ако Договорът може да бъде промени и към него да се добави Френското предложение, не виждам защо да не се добави и друго френско предложение, което да покрие исканията на македонците в България." - коментира Мицкоски.

„Не можем да водим политика на двойни стандарти. Ако ние искаме промяна на Конституцията в Македония и въвеждането на няколкостотин съграждани, които се обявяват за българи, то нека да видим какво ще се случи с онези граждани, които казват, че са част от македонската общност в източната ни съседка.“ - каза още той.

Мицкоски е категоричен, че никой не е против българската общност, а че „няколкото стотин“ граждани се уважават.

Той направи изявлението в отговор на позиция на американския посланик в Скопие Анджела Агелер. Тя заяви на 30 юни, че "няма да има предоговаряне на Преспанското споразумение, нито на договора с България за напредък към Европейския съюз".

"Трябва да видим в Европа коя институция е отговорна за вземането на решение, чии човешки права са нарушени или не. Това е Европейският съд по правата на човека и ако погледнете днешната ситуация, или казано по спортен начин таблото, ще видите резултат 14:0, тоест имате 14 присъди за македонската общност в България, чиито права са или ограничени, или нарушени, и нула за българската общност в Македония." - каза още северномакедонският премиер.

Всъщност присъдите са 6, а България е изпълнила всички препоръки след решенията и работи по затваряне на делата, които бяха заведени, защото българският съд отказа да регистрира някои сдружения на български граждани, определящи се за македонци.

Сдружения на хора с македонско самосъзнание у нас вече има, например "Антични македонци" в Гоце Делчев.

Основната лъжа на Мицкоски гласи, че решенията задължават България да признае македонско малцинство. В решенията обаче не се говори за малцинство, нито задължение за регистрация. /БГНЕС


Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis