Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че не е провел среща с гръцкия му колега Кириакос Мицотакис в рамките на срещата на върха на НАТО, защото последният е бил твърде зает.
"Нямаше нито един опит за среща. Май графиците ни не паснаха. Готов съм да седна и да разговарям с всеки." - каза Мицкоски в интервю за телевизия „Сител“.
"Бяхме там в едни и същи стаи и на едно място (с Мицотакис), на около 50-100 метра заедно, понякога и по-близо, но не е ставало дума за такава среща. Предполагам, че програмата на премиера на южната ни съседка е била твърде натоварена. Предполагам, че не е успял да намери време да се срещне с мен." - коментира македонският премиер.
Мицкоски заяви, че няма да говори за случилото се в рамките на срещите по време на срещата на върха на Алианса.
"Не мога да кажа какво се случи там, какво и как е казано, освен да подчертая, че Алиансът е единен, единодушен във всички взети и публично достъпни решения", допълни министър-председателят на РСМ.
По-рано Мицотакис определи като най-голямото оръжие на Гърция надзорничеството върху европейския курс на Северна Македония.
"Факт е, че не може да има никакво приближаване към Европа, дори и крачка, ако въпросът не бъде решен чрез ясно изявление на ръководството на РСМ, че това е името на държавата и се отнася за всички", отбеляза Мицотакис, визирайки задължителния характер на Преспанското споразумение.
Договорът бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе сключено от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Договорът сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства