Георги Боздуганов
В Съединените щати този въпрос фокусира дори по-голямо обществено внимание от кризата с китайския вирус. След произнесената реч на 6 януари във Вашингтон Тръмп е обвинен в “подстрекателство към въстание”, което е довело до нахлуване и безчинства на няколкостотин души в сградата на американския парламент. При сблъсъците загинаха четирима нападатели и един полицейски служител. В доминираната от демократите Камара на представителите бе гласувано дискредитиране (импийчмънт) на президента с мнозинство 232 : 197 народни предствители, след като предложението бе подкрепено и от 10 републиканци. За да влезе в сила импийчмънтът, е необходимо
да бъде приет и в Сената с мнозинство 2/3
Вероятността да наблюдаваме такова събитие клони към нула и логично възниква въпросът за смисъла от откритата процедура само няколко дни преди встъпването в длъжност на новия президент Байдън. Говорителката на Конгреса Нанси Пелоси дава съвсем ясен отговор - да се предотврати възможността за кандидатиране на Тръмп през 2024 г., ерго, да се попречи на гражданите да изберат отново настоящия президент. Започналите да изпитват съмнения доколко основни принципи на демокрацията са все още валидни във великата страна, нямат нужда от психиатрична помощ. Със сигурност.
Председателят на правната комисия в Сената Линдзи Греъм припомни призива на Тръмп към протестиращите -„мирно и патриотично да накарате гласовете ви да бъдат чути“. Сенаторът изтъкна, че “милионите, които са подкрепили президента Тръмп и неговата програма за управление, не трябва да бъдат демонизирани заради гнусните действия на крамолна тълпа“, а „лицата, които са участвали в щурма на Капитолия, трябва да бъдат
посрещнати с пълната сила на закона
Те трябва и ще бъдат подведени под отговорност.” Греъм призова колегите си „да направят нещата по-добри, а не по-лоши“. След гласуването той изтъкна, че “Конгресът цели да легитимира бърз импийчмънт при пълна липса на справедлив процес. Никакви изслушвания. Никакви свидетели. Извършва се прибързан процес, който с течение на времето ще се превърне в заплаха за бъдещите президенти”, и добави: “Последното нещо, от което страната се нуждае, е процес за импийчмънт на президент, който напуска поста след една седмица."
Един от водещите специалисти по конституционно право професор Алън Дершовиц изтъкна, че речта на президента е “конституционно защитена” и такива протестни маршове са провеждани “стотици пъти пред Капитолия. Това е типичната американска политическа реторика, защитена от Първата поправка на Конституцията."
“Всичко, което демократите искат да направят, е просто да го импийчват ", казва Дершовиц, който бе част от правния екип на Тръмп на първия му процес за импийчмънт в Сената миналата година. "Те могат да го направят. Всичко, от което се нуждаете, е да имате гласовете, мнозинството, и Александър Хамилтън някога предупреди срещу импийчмънт, просто като имате мнозинство. Но те не искат да го изправят пред съд. Те просто искат обвинението да виси над него. Това би било като прокурор да повдигне обвинение срещу някого за тежко престъпление и след това да каже: " Но няма да Ви водим процес, където можете да докажете своята невинност.” Професорът подчертава, че Конгресът няма "никаква юрисдикция" над Тръмп, след като той напусне Белия дом: “Конституцията говори за импийчмънт като за механизъм за отстраняване на някого от длъжност. Също така се казва, че ако го отстраните от длъжност, можете да го дисквалифицирате допълнително, но не можете просто да устроите процес, предназначен да го лиши от участие през 2024 година”.
Популярният телевизионен водещ и политически анализатор Марк Левин категорично осъжда насилието и сочи като основна причина за неговото възникване небивалото разделение на американската държава. “Трябва да говорим срещу насилието. Трябва да се обявим срещу случилото се на Капитолийския хълм и в съда на Портланд. Трябва да отхвърлим цялото това насилие. Нуждаем се от хора, които да говорят срещу насилието. Това е голям проблем у нас. Няма съмнение за това.” Според Левин едностранното показване на безчинства е
левичарско лицемерие
на водещи медии. ”Имаме медии, които говорят за предимно мирни протестиращи, докато сградите изгарят зад тях, докато хората хвърлят коктейли Молотов, докато полицейски коли горят, докато бият полицаите по главата със скейтбордове и с бейзболни бухалки. И виждате тези райони, превзети в тези различни градове и т.н. Спомняте ли си Нанси Пелоси? Президентът изпраща федерални правоохранителни органи за защита на съда в Портланд, а тя ги нарича щурмоваци.” (с това определение обикновено се назовават хитлеровите щурмови отряди).
“Фактът е, че страната е разкъсана. Защо? Защото демократите не приеха избора на Доналд Тръмп през 2016 г. и всичко, което са направили на тази държава оттогава, е да подкопават доверието в него и хората, които го подкрепят.”
Левин е присъствал на митинга във Вашингтон и дава категоричната си оценка за събитията: “Върнах се вкъщи и отново слушах речта на президента, нито веднъж - нито веднъж той не подбуждаше към насилие. Нито веднъж президентът на САЩ не каза, да се щурмува сградата на Капитолия, да се пробие към сградата на Капитолия. Той каза обратното — “мирен протест - мирен протест”. Сега, кой атакува Конституцията? Нанси Пелоси току-що е унищожила разделението на властите, използвайки властта на импийчмънта по този начин.”
Постъпилите безброй сигнали за изборни измами и блокирането на акаунти в основните социални мрежи на президента и негови привърженици са отделни теми, които тепърва ще се дискутират. На дневен ред е президенският импийчмънт.
Всеки, дори недобронамереният читател, който се абстрахира от ексцентричното поведение на Тръмп и предизвикващите завист прекалено изискани тоалети на съпругата му, може да прочете или изслуша въпросната реч и да потърси една фраза или дума, която здравият разум би могъл да окачестви като подстрекателство към въстание. Не съм нито глух, нито неграмотен, но не успях да намеря.
Линк към речта на президента Тръмп от 6. 1. 2021 г. :
Доналд Тръмп
Извършва се прибързан процес, който с течение на времето ще се превърне в заплаха за бъдещите президенти
Фактор Фактор
Още от Лачени цървули
Радев със 121 депутати и редовно правителство?
Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства
Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!
На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“
Радев и прокситата му бутат България към сивата зона
Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря