27 Ноември, 2024

Социология по поръчка или „поръчкова“ социология, която превръща българите в лесно манипулируеми, проруски настроени, шизофренно разделени по оста Изток- Запад

Социология по поръчка или „поръчкова“ социология, която превръща българите в лесно манипулируеми, проруски настроени, шизофренно разделени по оста Изток- Запад

Да направим 1 април официален национален празник - заслужаваме го!

Димитър  Попов

Добре е известно, че българите лесно се лъжат, особено ако лъжата им отърва и никой нищо не иска от тях. Седиш край дувара, пазиш „неутралитет“ и гледаш сеир! 
Известно е също, че най-добрият лъжец в България е властта. Тя разполага с гигантски лостове да манипулира общественото мнение, доколкото използва всички медии, социологическите агенции, освен това е най-големият работодател и възложител на обществени поръчки. Държи и хляба, и зрелищата, както се казва, в ръцете си. 
От своя страна българското население, в моменти на кризи като сегашната война в Украйна, знае че властта го лъже много, но вярва, че тя го прави за негово добро и за да не му разваля рахата. Така се оформят обществените мисли и настроения по време на криза -  хората мислят същото, което вече им е казала властта. 
Тези мисли ми хрумнаха, докато анализирах поредното социологическо проучване на „Маркет линкс“ за обществените нагласи около войната в Украйна. 
Първата цел на това изследване, очевидно поръчано от властта, е била

 да замаже грандиозния гаф на премиера Кирил Петков

 с онези измислени 84%, които били против да даваме оръжие на Украйна. Той отнесе доста критики за тази лъжа, с която оправда своята снишена политика пред съюзниците в НАТО. Подигравките по този въпрос обаче са го разстроили и в тази връзка се появиха данните на „Маркет линкс“. Те показват 67% несъгласни да въоръжаваме Украйна, срещу 16% „за“. Тези данни поне донякъде оневинят излъгалия премиер – наистина несъгласните не са 84%, колкото каза той, а само 67%, но все пак са мнозинство; а иначе премиерът правилно е отгатнал, че 16% искат да въоръжаваме Украйна. Дето се вика с това целта на самото социологическо проучване е била изпълнена и сега Петков може спокойно да каже на всички: „ Аз нали ви казах…“
Социолозите обаче, от кумова срама ли или по друга причина – не знам, са задали още няколко интереснни въпроса. Един от тях звучи така  – „Да подкрепя ли България РФ в конфликта в Украйна, или да подкрепя ЕС и НАТО в този конфликт?“ Такъв въпрос може да бъде зададен в държава, която не е член на НАТО. Социолозите би трябвало да знаят обаче, че България членува в алианса вече много години. Така зададен в държава от НАТО, този въпрос звучи така – ние в НАТО ли да останем, или да го напуснем и 

да сме с Русия срещу Украйна

И какви са отговорите, които са получили в изследването? 36% искат да останем в НАТО, 21% да подкрепяме Русия, а 47% -  най-много, да останем неутрални, тоест да не сме нито с НАТО, нито с Русия. Да си стоим отстрани, да люпим семки и да гледаме сеира на воюващите сили. 
Дотук добре, трябва да си е казал премиерът, падайки покрай тринадесетия етаж...Обаче в същото проучване, не знам по каква причина, социолозите са задали смислово същия въпрос, но по различен начин - „Как бихте гласували на референдум за оставане на България в НАТО и в Евросъюза?“. С оглед на горните данни в изследването, би трябвало да очакваме доста ниска подкрепа за НАТО, нали? Обаче виждаме съвсем различни проценти - 77% искат да останем в ЕС, а 61% искат да останем в НАТО! И това според самите социолози са толкова високи нива на подкрепа за алианса, колкото досега в България не са били регистрирани.

Къде изчезнаха неутралните, бе?

Нали 67% бяха против да даваме оръжие на Украйна, 47% искаха да не сме нито с НАТО, нито с Русия, и изведнъж - 61% за НАТО, и 77% за ЕС на всяка цена! 
Едното обяснение е, че българското население толкова тарикатее, че направо ще скочи под влака от тарикатлъци. Искаме да сме в НАТО, защото на всички е ясно, че само САЩ може да ни пази и че ако не са те, ние сме загубени; обаче ако от нас се иска някакъв напън ние да помагаме на НАТО, и то срещу Русия, искаме да се снишим, да се скатаем, да минем между капките, за да спестим усилия и неприятности. Такава нагласа не е нова. Такива изводи съм правил и от предишни социологически проучвания, където на въпрос: „Трябва ли НАТО да ни помага, ако имаме нужда“, над 70% отговаряха с „да“; а на въпрос „Трябва ли ние да помагаме на други в НАТО, те ако имат нужда от нас“, с „да“ отговаряха под 40% от запитаните. 
Това обяснение на разнобоя в процентите с националния манталитет сигурно е меродавно, обаче не обяснява нещата докрай. Другият фактор, за който споменах в началото – властта, е по-сериозен създател на обществени нагласи. Вижте какво казват управляващите напоследък по въпросите на войната в Украйна и на членството ни в НАТО. Правителството, президентството, повечето партии в парламента, включително медиите, публично подкрепят мнението, че не бива да даваме оръжие на Украйна, защото ще влезем във война с Русия. Тази елементарна лъжа е подействала на 67% от българите, които са толкова уплашени да не си развалят рахатлъка, че просто повтарят това, което им казват „отговорните фактори“. 

От друга страна обаче властта се намира в тежък разнобой по този въпрос. Въпреки, че „по сърце“ искат да са неутрални, всички политически лидери, с изключение на Копейкин, настояват, че трябва да останем в НАТО и ЕС. Твърди го дори президентът Радев, макар и с видимо отвращение. И тъй като отново го е казала „властта“ с главна буква, мнозинството от българите се оказва по принцип пронатовски и проевропейски настроено. 
Ето така разчитам аз това поръчано от БТВ, представяна за телевизията на властта, социологическо проучване.  Тъжното в случая е, че тези резултати ще повлияят на стотици хиляди у нас и ще затвърдят представата за българското население като лесно 

манипулируемо, проруски настроено, шизофренно разделено по оста Изток- Запад

Ако поръчителите на изследването обаче са разчитали да впечатлят и някой извън България, са сбъркали. Извън страната знаят, че в държавата на балканските тарикати се лъже на поразия, така че тези проучвания, макар и сигурно представителни, отразяват „динамични“ нагласи, които траят от ден до пладне.
Ако утре властта се смени и дойде друг премиер, който твърдо и категорично каже, че ще даваме оръжие на Украйна без да се бием с Русия; че заради неутралитета може да ни изхвърлят от ЕС; че НАТО означава не само права, а и задължения, общественото мнение ще се промени много бързо,и то радикално. Почти съм сигурен, че подкрепящите Украйна по морални причини ще се утроят, а пронатовското мнозинство може да удари 99%. 
В тази връзка искам да напомня още една истина - че българския народ много лесно се лъже, ама и много лесно се разлъгва. И понеже управляващите в България това го знаят, те лъжат елементарно, глупаво, хаотично, от днес за утре и без никаква мисъл за бъдещето. И както е по традиция – и ние ги лъжем, че им вярваме, ама от днес до утре. Та по тази причина не знам дали пък 1 април няма да е най-подходящият национален празник за България…

  
Сподели:
Търси се "виновникът" за провала на поредното 51-во Народно събрание

Търси се "виновникът" за провала на поредното 51-во Народно събрание

Имитацията на преговори пред публика има една единствена цел - успешно набедяване на другата страна като виновник за предначертания неуспех на договарянето

Радeв, демократичната общност и геополитическата буря

Радeв, демократичната общност и геополитическата буря

Диктатурата у нас е възможна само с благословията и подкрепата на Москва, а президентът добре разбира това условие

Видовден за нарушителя на конституцията дон Радев

Видовден за нарушителя на конституцията дон Радев

Има път за освобождаването от зависимостите и изграждане в страната ни на правов ред, в който няма да има недосегаеми