24 Ноември, 2024

Тома Биков: Социализмът не винаги убива, но винаги лъже

Тома Биков: Социализмът не винаги убива, но винаги лъже

Социалистите имат да връщат услуга на Доган, от сега някои министерства са запазени за Сараите

Виждам, че госпожа Нинова е превъзбудена до степен на самозабрава, казва пред Faktor.bg кандидат за народен представител от ГЕРБ София

Интервю на Мая Георгиева


- Г-н Биков, превърна ли се предизборната кампания в сцена за пропаганда? Вие обвинихне невъднъж опонентите си от БСП в лъжа, те Вас също. Каква е истината за лъжата?

- Николас Гомес Давила казва, че социализмът не винаги убива, но винаги лъже. Иначе е нормално една предизборна кампания да разпалва емоции и страсти. Едва ли България е изключение от това правило. Нормално е кампанията да бъде сблъсък на идеи и на виждания за политиката. За съжаление сегашната предизборна кампания преминава в крясъци и лични нападки, което не е добре за избирателите. В големия шум, част от хората вероятно няма да могат да чуят съществените послания. Сякаш загубихме джентълменския тон от последните две години и това не е добра новина. Мога с чисто сърце да кажа, че в нашата програма няма неизпълними неща и няма ангажименти, които да навредят на обществото и на държавата. Проблемът с лъжите на БСП е, че те вече започват да разклащат едно обществено съгласие, което беше градено с десетилетия, а именно, че мястото на България е в Европа. Това е огромен грях на настоящия елит на БСП, който воден от омразата си към ГЕРБ и желанието си на всяка цена да намери място във властта, се опитва да разруши постижения, в които е участвал целият български народ. Да разединяваш обществото в момент на голяма промяна, която тече и в Европа и в света, е тежък грях и безотговорност. Затова българската десница е длъжна да мобилизира около себе си силна обществена енергия, която да се противопостави на този опит за национално предателство. Веднъж такова национално предателство беше извършено през 1944 година, когато същата тази партия, с помощта на чужда армия, извади България от Европа. Това, заедно с опита за унищожаване на Българската православна църква беше директно посегателство срещу българската национална идентичност, която е преди всичко европейска и православна. Десницата има за мисия да пази тази идентичност не само по време на избори и съм убеден, че ще успеем да убедим хората в правотата си.

- Корнелия Нинова демонстрира поведение, с което се опитва да внуши, че е „яхнала” коня на победата. Избирателите на БСП искат властта. Към какво се стреми ГЕРБ – към властта или към управлението? Има ли съществена разлика в двете посоки?

- ГЕРБ показа, че може да носи отговорност. За разлика от БСП, ние възприемаме властта като тежест и като сериозен ангажимент, а не като място, в което да се приютим на топло и да не работим. Виждам, че госпожа Нинова е превъзбудена до степен на самозабрава. Това е лошо за България, защото БСП е основна политическа сила, а състоянието, в което се намира е нездраво и ненормално. БСП няма нужда от власт, а от лечение. Тази партия не е готова да понесе властта, защото вкупом и поотделно има сбъркана представа за нея. Това е причината и за фалита от 1996 година, и за краха на Тройната коалиция, и за провала „Орешарски”. Надявам се, че няма да си позволим още един експеримент и то в момент, когато на страната е нужна сигурност и възможност за взимане на бързи и адекватни решения в сложна международна обстановка. Иначе, слушайки лъжите, които изговаря всеки ден Нинова, смятам че тя дълбоко подценява българите. Убеден съм, че те няма да се подведат по толкова елементарни лакардии.

- ГЕРБ два пъти управлява страната и два пъти си тръгва предсрочно. За много хора това беше морален акт, но други Ви упрекват, че е неуважение към вота на хората. Какво е Вашето обяснение, каква е ролята на морала в политиката изобщо?

- Първият път оставката беше подадена в самия край на мандата. Имаше уличен метеж, чиито основни и в същото време „нови” лица по-късно се вляха в редиците на Бареков. След това ГЕРБ отново получи доверието на избирателите и стана първа политическа сила. Тогава за пръв път в новата ни история, партия която излиза от управлението успя да спечели изборите Оставката, която беше подадена след президентските избори през 2016 година има друго измерение. Това е осмислен акт и според мен той не е само морален, но и извършен с мисъл за държавата и обществото. В тежката международна криза, в която живеем, България се нуждае от политическа стабилност. Нужно е управление, което се нуждае от максимално сериозен кредит на обществено доверие. След загубата на президентските избори, доверието в управлението и в неговата формула, в която участваше половината Реформаторски блок и Патриотичния фронт беше подкопано. Този процес щеше да продължи до края на мандата, който със сигурност можеше да бъде довършен, защото имаше заявена парламентарна подкрепа от 140 депутати. Цената за довършването на мандата обаче щеше да бъде платена с постепенна ескалация на общественото напрежение. Това щеше да пречи за взимането на трудни и важни решения, защото опозицията в лицето на БСП, както и определени медийни и бизнес кръгове щяха да се стремят с всички средства да пораждат напрежение и разделение в обществото. Виждате истерията на социалистите през последните месеци. Тази истерия щеше да бъде няколко пъти по-мащабна, ако не бяхме решили да поискаме ново доверие от българите. Именно този акт показа, че за нас властта е преди всичко носене на отговорност. Ние не сме БСП, които винаги, когато са се залепяли за властта са си отивали от нея бити. По някога и в буквалния смисъл на думата. Десницата не изповядва принципа – властта с кръв се взима и с кръв се дава. Ние можем да управляваме само по волята на българския народ.

- Доста от Вашите избиратели вероятно се притесняват, че ще се наложи ГЕРБ да се коалира след изборите с други политически партии. Ще правите ли коалиция след вота и с кого?

- Изборните резултати ще покажат какви са нагласите на хората и това ще зададе формулата на управление. Ние имаме предимство пред БСП, защото излизаме от коалиция с Реформаторския блок и Патриотичния фронт. През последните две години ГЕРБ изгради отношения с тези две формации и мисля, че това ще е полезно за диалога в следващото Народно събрание. За съжаление, след като се разцепи, Реформаторският блок рискува да не влезе в следващия парламент. Това е проблем за десницата, защото ако блокът не успее да прескочи бариерата от 4 процента, техните гласове ще се разпределят между партиите, които ще влязат в новия парламент. Това означава, че част от тези гласове ще отидат и в БСП. Така, хора които цял живот са подкрепяли десницата, неволно ще подкрепят социалистите и то в решителен за страната момент. Надявам се това да не се случи. 

- Изглежда, че всички се плашат от ДПС. Вие как виждате една бъдеща власт, в която участва ДПС ? С кого я виждате по-скоро – с ГЕРБ или с БСП?

- ДПС даде ясни сигнали с кого иска да управлява. На президентските избори, партията на Ахмед Доган издигна Пламен Орешарски за кандидат за президент, а на втори тур подкрепи еднозначно кандидата на БСП Румен Радев. Доган е политик, който обича знаците и задава предварително посоката, в която е решил да върви. Сега, след президентските избори, БСП и госпожа Нинова имат да му връщат услуга. Проблемът в случая е, че те се опитват да скрият плановете си преди изборите. Затова и Нинова не е в състояние да покаже екипа, с който мисли да управлява. Може би има министерства, които от сега се пазят за коалиционния партньор. Така, някои хора ще гласуват за БСП, но ще получат ДПС. ГЕРБ няма традиции в съвместното управление с ДПС. Не мисля, че има логика подобна коалиция да се случи точно сега, когато БСП има да връща услуга на Доган. Надявам се хората да не се подведат и да не върнат на власт хора, които само преди две години замалко да съборят финансовата система на страната. 
Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация