23 Ноември, 2024

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

Иван Анчев:  Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

Иван Анчев

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Разрив в отношенията на Европа със САЩ ще доведе до много сериозни сътресения, ще налее вода във воденицата на тирани като Путин и техните марионетки в Европа

 99% в САЩ ще победи този, който спечели колебаещата се Пенсилвания, казва пред Faktor.bg дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет на България

Интервю на Мая Георгиева

 - Г-н Анчев, САЩ са пред  едни от най-драматичните избори в историята на страната, каква е прогнозата Ви за шансовете на двамата претенденти?

- Така е, напълно съм съгласен с Вас – Съединените щати са в навечерието на едни от най-драматичните избори в историята си. Обществената среда, в която те се провеждат също е уникална – силно разделено, полярно разделено, общество, в което е трудно да се намери среден вариант. Двамата претенденти са с изравнени шансове, като крайният резултат може да бъде предрешен от няколко хиляди гласа. Моята прогноза е, че на 99% ще спечели този, който спечели колебаещата се Пенсилвания. Следете резултата в Пенсилвания. 

- Фактът, че на финала са  Камала Харис и Доналд Тръмп не показва ли криза в лидерството на САЩ?

- Има такъв момент. Единият кандидат се яви на сцената в 12 без 5, а другият се надява да възкръсне политически, за да раздава отмъщение. Не казвам „възмездие“, а „отмъщение“. Проблемът за политическото лидерство в САЩ обаче е поне с 20-30 годишна давност. Прави ли Ви впечатление, че американската политическа класа излъчва все едни и същи, в най-широк смисъл, политици-кандидати? Буш-баща – Буш-син (Джордж) – Буш-син (Джеб). Бил Клинтън – Хилари Клинтън. Барак Обама – Мишел Обама, която беше много дискутиран кандидат и за която въобще не изключвам да я видим в бъдеща президентска надпревара. На Америка липсва политикът, лидерът –  обединител, който не да проповядва като сектант „Да направим Америка велика отново“, а лидер който да даде хоризонтите пред американското общество и пред свободният свят. Какъвто беше Роналд Рейгън – да е светла паметта му!  

- Когато боледува световният лидер, как това ще се отрази на геополитическата ситуация. Европа вече се готви за разрив в отношенията със САЩ?

- Когато Америка кихне, боледува целият свободен свят. Ще ме простите за този малко по-фриволен изказ, но това са фактите. Но пък всеки знае, че едно преболедуване усилва съпротивителните възможности на организма впоследствие, създава резистентност към болестотворните организми. Аз бих казал, че Европа и НАТО преболедуваха още първия мандат на Тръмп и се освободиха от някои илюзии. Като например тази, че някой друг, но не и самият аз, ще пази домът ми. Инвазията на Путин в независима Украйна още повече затвърдиха пагубността на подобно усещане. Европа разбра, че трябва да се грижи сама за себе си. Има още много какво да се прави в тази насока, но сигналният флаг беше вдигнат още през 2016 – 2020 г., при първия мандат на Тръмп. Аз искрено се надявам да не се стига до разрив в отношенията на Европа със САЩ, защото това ще доведе до много сериозни сътресения в регионалната и международна сигурност. Подобен разрив, не дай Боже, ще налее вода във воденицата на тирани като Путин и техните марионетки в Европа, които ще нанасят още повече щети на демокрацията и гражданското общество. Ние в България си ги имаме достатъчно. Уви, не виждаме ясна проатлантическа партия, която да каже ясно и на висок враг – Русия е враг на България, на демокрацията, на Европа към която се стремят и хората в Украйна, в Молдова и Грузия. 

- Състоятелна ли ви изглежда тезата, че американците са объркани и притеснени и ще заложат на по-обиграния – Доналд Тръмп?

- Не бих направил подобно заключение. Американското общество е много силно разделено, далеч повече от българското днес, но за разлика от нас има действащи институции и утвърдени демократични постулати, които не могат да бъдат преодолени лесно. Това се видя и по време на тази толкова грозна и недопустима атака срещу Капитолия на 6 януари 2021 г. – тълпата беше изпусната от контрол от страна на правоохранителните органи, но впоследствие правораздавателната система се задейства и отсъди на „всекиму – според заслугите“. Това е което ни липсва на нас в България – ефикасно, енергично и безкомпромисно прилагане на закона. 

- До  колко руската тема  може да наклони везните в една или друга полза? 

- Бъдете сигурни, руското влияние в тези избори, в полза на Доналд Тръмп е не по-малко, отколкото на изборите през 2016 г., когато това беше доказано. Знам, че подобно мое твърдение няма да се хареса на тези, които подкрепят Тръмп, включително и по-голямата част от нашите сънародници в Щатите, но това са фактите. Аз правя съвсем безпристрастен анализ. Съвсем наскоро, в началото на септември т.г. ФБР и Министерство на правосъдието на САЩ разкриха мрежа за влияние, от страна на журналисти от Tenet Media, на които по канали на Russia Today (RT) бяха плащани по 400 хил. долара на седмица, за да разпространяват проруски наративи и послания именно сред поддръжници на Тръмп. 400 хил. долара на седмица! Давате ли си сметка за каква мощна атака става въпрос? Когато става дума за руска заплаха, сетивата ми са изострени до крайност и не правя никакви компромиси в тази насока. Видяхме какви опити за намеса правиха руснаците в Молдова и Грузия. В Щатите залога е още по-голям. Мечтата на Путин и Кремъл е да видят Доналд Тръмп в Белия дом. Защо – те си знаят най-добре. Но помним шампанското, което пиха в Думата при първия му избор през 2016 г. Не мисля, че сега ще бъде по-различно.  

- На България как ще се отрази смяната в Белия дом? Нашият парламент няма да се свика тази седмица, казват, че изборите ще окажат влияние и върху опциите за съставяне на правителство?

- Това е една теза, която не само че е силно преекспонирана, но и дълбоко невярна. Повярвайте ми, изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България. Нали не си представяте как президентът Тръмп се събужда на следващия ден и казва: „Дайте картбланш на моя добър приятел Бойко да прави каквото си пожелае правителство“. Или пък президентът Харис да казва: „Нека моите приятели от ПП да направят санитарния си кордон и България да пребъде!“. Няма такова нещо – аз съм посветил двадесет и пет години от професионалния си живот в развитие на двустранните отношения между България и САЩ. Всеки, който познава професионалната ми биография знае добре, че това е именно така. Бил съм пряк свидетел на десетки министерски посещения във Вашингтон; посещенията на Станишев и Борисов (два пъти) като премиери; на Първанов и Радев като президенти. Да, между САЩ и България има добър двустранен диалог, нашите отношения се развиват възходящо и се определят като стратегически. Но България като държава е доста ниско в класацията на националните интереси на САЩ. Ние сме част от два отделни, но свързани политически организми – визирам ЕС и НАТО – и като част от тези организации, сме държава в чийто вътрешнополитически живот и отношения САЩ не се месят. За всичките тези 25+ години, аз нито веднъж не съм чул от американска страна „сложете този човек на този пост“, или „направете това и това“. Напротив – Вашингтон работи с тези, които са на власт в България, колкото и някои от тях да не са ми харесвали на мен като гражданин. Но щом тези лица и партии са избрани от българския избирател – Вашингтон работи с тях на равноправна основа. 

Така че, нашите политици да свършат работата, за която са изпратени в Народното събрание и да съставят редовно правителство. Защото това безвремие не бива повече да продължава. Заплахите и враговете на България чукат на вратата, а отвътре има кой да отвори тази врата. 

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация

Любомир Канов: Не вярвам, че е възможна истинска демокрация, докато в нея вилнеят руски агентури и платени слуги на Путин

Последната крепост, която ни остава е писането на роден, жив и смислен език