5 Април, 2026

Виктория Скрипал пред българска медия: Федотов е идвал три пъти в страната ви, отровата може да е придобита на ваша територия

Виктория Скрипал пред българска медия: Федотов е идвал три пъти в страната ви, отровата може да е придобита на ваша територия

Виктория Скрипал

При Скрипал и Гебрев са използвани различни методи за отравянето им, казва племенницата на бившия руски разузнавач

Интервю на Георги Коритаров, ТВ „Европа”

Георги Коритаров: Здравейте, Виктория! Наясно ли сте със самоличността на Сергей Федотов? Познавате ли такъв човек и какво мислите за негово участие по случая “Скрипал”? 

Виктория Скрипал: Такъв човек не познавам. Аз не съм следствен орган. Ако ни предоставят доказателства, че такъв човек има и че той е извършил престъплението, значи той го е извършил. А ако не ни предоставят такива доказателства, това означава, че е наклеветен определен човек и че това няма нищо общо със случая.

Г.К: В България е цитирано Ваше изказване от вчера. Казали сте, че напълно сте наясно със самоличността на Сергей Федетов. Това означава че се познавате с този човек. Може би това е погрешно цитиране на Ваши думи?

В. С.: Не съм казвала, че се познавам с него. Може да съм го виждала някога.  Не видях дори снимка на този човек сега? Никога не съм казвала, че познавам някого. Не се познавам нито с Петров, нито с Баширов, нито с този човек.

Г. К.: Откъде бихте могли да сте се срещали с този човек. Освен Сергей Скрипал, който някога е работел във военното разузнаване на Русия, Вашият баща или други Ваши роднини работели ли са също за военното разузнаване на Русия?

В. С.: Цялото ми семейство е военно. И баща ми е военен, и дядо ми беше военен. Но не във военното разузнаване. Във външното разузнаване от нашето семейство е работел само един човек и това е Сергей Викторович. 

Г. К.: Можем ли да кажем, че има връзка между опита за убийство на Сергей Скрипал в Лондон и опита за убийство на българския бизнесмен Емилиян Гебрев?

В. К. Аз не съм експерт, за да мога да правя изводи. Но може да се каже, че в двата случая бяха приложени  различни методи, за да се обясни какво се е случило.

Г. К.: В какво е разликата между методите?

В. С.: Разликата е в следното. Ето например в единия случай със Сергей Скрипал се говори за вещество, с което е намазана дръжката на вратата. В другия случай за нещо, което е било поставено в храна. В случая със Сергей Скрипал го обвиняват, че е предател на Родината, бивш разузнавач. Докато не знам в какво се изразява работата на Вашия предприемач и бизнесмен, за когото се твърди, че е отровен с храна. 

Г. К.: Този български предприемач се занимава с търговия на оръжие и той е доставял оръжие за Украйна. И оттук се прави извод, че е напълно възможно руски спецслужби да са имали мотив за операция срещу него. Освен това Сергей Федотов е бил в това време в България, когато е покушението срещу Гебрев.

В. С.: Сергей Федотов е бил три пъти в България.

Г. К.: Да, три пъти е бил. Точно така.

В. С.: И едва ли три пъти е отравял хора. А освен Емилиян Гебрев и други хора търгуват с оръжие с Украйна. Тогава защо посегателството е само срещу него? Моят чичо не е бил свързан с оръжие.  Това са съвсем различни линии.

Г. К.: Вие сигурно отхвърляте и опровергавате логиката, която обвързва двата случая – с Емилиян Гебрев и със Сергей Скрипал.

В. С.: Да, това са съвсем различни случаи. Освен това от Украйна много спокойно може да дойде човек без виза и да се опита да отрови, когото и да е.

Г. К.: Как може да се дойде в България от Русия? Ако Сергей Федотов притежава руски документи за самоличност, как може да попадне в България?

В. С.: Сергей Федотов не може да пресече украинската граница, защото Украйна е включила в черен списък хора, които са били военни и нямат право да преминават украинската граниа. Т.е., Сергей Федотов може да попадне на територията на България само с въздушен транспорт. 

Г. К.: През Украйна въобще не е възможно по друг път освен въздушен, защото нямаме обща граница. Но, ако лети от Русия, при какви проверки трябва да мине, за да пристигне в България?

В. С.: Аз преди десет дни се върнах от Литва. Митническият контрол беше много строг и от едната, и от другата страна. Много сериозно  проверяват на границата. Така че да се пренесе някакво вещество, приличащо на отрова, в България, която е част от Европейския съюз, това би будило подозрение и биха се задавали много въпроси. Биха разпитвали с каква цел се носи в страната. Това означава, че това вещество може да е било придобито на територията на България. Кристалите, с които е отровен Емилиян Гебрев, приличат на сол и са добавени в храната му. Значи Федотов е трябвало да има достъп до дома на Емилиян Гебрев. 

Г. К.: Да, това е много логично. Тогава какъв извод можете да направите? Заглавието на информацията, представена във вчерашното Ви интервю гласи така: Не е изключено този трети човек /има се предвид Федотов/ да е свързан с отравянето на Гебрев. Казвали ли сте такова нещо?

В. С.: Казах, че докато нямаме доказателства, не можем да обвиняваме никого. Когато ни предоставят доказателства и бъдат обявени, тогава може да се говори за такава връзка. А иначе на основата на хвърлени думи може да бъде обвинен всеки, че има нещо общо с отравяне.

Г. К.: Разбрах, че живеете в дома на майката на Сергей Скрипал.

В. С.: Това е моят дом. Майката на Сергей Скрипал живее при мен. 

Г. К.: В град Ярославль. А кажете, руските власти оказват ли някакъв психологически или друг вид натиск, за да мълчите или за да говорите само благоприятни за режима неща?

В.С.: Никакъв натиск не ми е оказван от страна на властите. Аз свободно се срещам и разговарям с хора. Срещам се с журналисти. На никога не съм отказала интервю или среща. На мен и на семейството ми от страна на руските власти не е оказван никакъв натиск. Единствено от страна на външното министерство ми е оказана помощ. Нищо друго. 

Г. К.: Кога за последен път сте разговаряли със Сергей или с Юлия – неговата дъщеря?

В.С.: Със Сергей за последен път говорихме преди година – на 27 или 28 февруари. А с Юлия говорихме за последен път на 24 юли миналата година за рождения ден на нейната баба. Това е еднопосочна връзка. Юлия може да ни се обади, но за съжаление ние нямаме такава възможност. 

Г. К.: Значи не знаете те къде са сега, къде живеят, какво се случва с тях?

В. С.: Не. За съжаление правителството на Великобритания ни отказа такава възможност.

Сподели:

Коментари (0)

 Христо Грозев:  Ето как разкрихме палача на украински военни

Христо Грозев: Ето как разкрихме палача на украински военни

"Най-важното е, че сам разказа как след появата на видеата руски журналисти са го посъветвали да се обърне към ФСБ", каза той

Генерал-лейтенант Мусаев: Аз съм свидетел на самото вербуване на Доналд Тръмп от КГБ

Генерал-лейтенант Мусаев: Аз съм свидетел на самото вербуване на Доналд Тръмп от КГБ

"Освен това има и материали, свързани с Епстийн. Много сериозни. Някои казват, че интимните неща не са компромат за Тръмп, но за всеки човек това е чувствително", обяснява той

Игор Липсиц: Икономиката на Русия се срива. Златният резерв се стопи

Игор Липсиц: Икономиката на Русия се срива. Златният резерв се стопи

Светът ще се адаптира към кризата заради Близкия Изток, както се адаптира през 1973 година. Тогава например САЩ задължиха автомобилната индустрия да удвои пробега с един галон гориво — и това беше постигнато.