Образът на наследника на Доган видян през погледа на студента по „Психология” Христомир Костов
Повелител на словесната еквилибристика, перфиден жонгльор с истината. За него усложнената вербализация на мислите е маска, щит и оръжие. Сложните и обстоятелствени словесни конструкции са запазена марка на измамниците и на неуверените в себе си. Измамниците говорят много и сложно, за да спечелят манипулативно чуждото доверие, а неуверените - за да си предадат изкуствен авторитет и компетентност.
При Местан усложнения и претенциозен изказ изразява и самодостатъчната му нарцистичност. Неговият начин на говорене изразява „презентирането на претенциозната му екзактност”, подчертава интелектуалната му индивидуалност, доставя му мимолетно удоволствие от миговете на слава и личен триумф. Наслаждава се от скритото в думите му отмъщение, особено към хора, които са засегнали честолюбието му, тъй като винаги е избягвал откритото противопоставяне –
истински рицар на плаща и кинжала.
Усилието да поддържа неопределеността и протяжността на очакването да се случи нещо важно след неговите изказвания е фин метод за въздействие, упражняване на скрит натиск и тормоз, който Местан владее почти до съвършенство. Такова маниерно и неискрено поведение е средство за цинична злоупотреба с надеждите и идеалите на хората, тактика на рафинирана агресивност и лицемерно упражняване на двойнствен морал в политиката.
Местан силно се ласкае от възможността да заема менторска позиция; да бъде човекът, който раздава „политически знаци” от позицията на снизходителен „мъдрец”, който има дългосрочна визия за нещата. Тази бащинска поза е компенсация на незавършената му личностна идентичност, лутаща се между етнически, партийни и морални дилеми и алтернативи. Така потиска перманентните си опасения и страхове, че може да остане незабелязан, че няма да получи желаното признание и отново ще затъне в противоречиви размишления и колебания за „релевантността на личностната си битийност”. Силното му самолюбие и потребността да подчертава собствената си значимост проличават в честите демонстрации на престорена скромност и самоиронично отношение, неумело прикриващи присъщата му грандиозна суетност. Тази суетност прозира в начина на обличане, позата, жестовете и маниерите на отегчен перфекционист. Както е известно, суетата е любимия грах на дявола – чрез суетата им, той най-лесно обсебва хората и ги подчинява на волята си.
Въпреки че лидера на ДПС проявява чувство за хумор, не обича да го критикуват и да се шегуват за негова сметка, защото нестабилното му самочувствие го кара да гледа твърде сериозно на себе си. Ако се почувства подценен и незабелязан от висшестоящи, става тревожен и раболепен, а когато е засегнат от по-нисшестоящи e язвителен и рязък към тях. Въпреки показната смиреност и добронамереност,
той е по-скоро лидер от авторитарен тип и почти съвършен демагог.
Местан е амбициозен, интелигентен и последователен в поддържането на избрания от него публичен образ на диалогичен и уравновесен човек. Но това е само външната лустросана обвивка, която прикрива бушуващите страсти и афекти, удържани от свърхконтрола на идеализирания му аз-образ. По принцип опитът да се упражнява личен свръхконтрол е индикатор за вътрешна неувереност, провокирана от ирационален страх от промяна на личния статус. Неговото бягство в свръхконтролирано поведение на практика очертава един тревожен, презастраховащ се човек, който избягва да се ангажира с конкретни решения, за да избегне евентуален провал и да не застраши и без това нестабилната си самооценка. Затова посланията му са обтекаеми, претенциозно абстрактни, а показните декларации за консенсус прикриват конформистките му нагласи. Ако обстоятелствата налагат да се ангажира с лично мнение, предпочита да увърта, като използва метафори, отвлечи понятия, неологизми, исторически препратки или да се прави на разсеян. Високопарното говорене рядко е признак за сила на личността; по-скоро е защитен модел, за потискане на перманентните съмнения в собствената адекватност, както и за нарцистична компенсация на малоценностните преживявания.
Поведението на Местан е ярък пример за двойни стандарти в отношенията и спекулативна интерпретация на факти и събития, зависими от актуалните му интереси и конюнктурни съображения. Вероятно от ранна възраст, е бил принуден да полага усилия за потискане на спонтанността на своите реакции и емоции. Неговата импулсивност е трансформирана в заучена безпомощност и сервилност, защото в процеса на личностното му формиране е трябвало да потиска истинските си желания, вероятно поради страх от наказание, неразбиране или подигравки.
В отношенията си с другите той борави много внимателно със своите афекти и агресии, като ги маскира, в повечето случаи успешно, с маниерно говорене, саркастични забележки и иронични подмятания. Умее да постига висоти в патетичното и натрапчиво поднасяне на баналности, за да скрие, омаловажи и измести от фокус субективно неизгодна тема. Способен е с педантична обстоятелственост да размива границите между истината и лъжата и да налага мнението си със софистични разсъждения и манипулативна интерпретация на факти и събития. За него с пълна сила
важи принципът, че целта оправдава средствата,
а моралните и законовите норми са относителни и твърде разтегливи понятия.
Неговите личностни защити се реализират в дихотомията потискане – изтласкване. Потискането е механизъм, чрез който неприемливите мисли, емоции, отношения се игнорират като несъществуващи. В неговото поведение това се изразява във вербални грешки или помпозни обяснения на елементарни факти и обстоятелства. Именно на това се дължи и необходимостта да обяснява отново това, което вече е обяснил. От друга страна, изтласкването е опит за прехвърляне на истинския проблем върху нещо банално и незначително, като по този начин важния въпрос се игнорира и подменя. В поведението на този лидер изтласкването често се проявява и под формата на арогантно и безцеремонно отношение към хора, обстоятелства и събития, които застрашават по някакъв начин крехкото му самочувствие.
Като лидер Местан
е силно изкушен от мисълта за собствената си значимост
и поради това е силно ангажиран с размисли и поведения в защита на личното си достойнство и публичния си образ. В този контекст за него е важно да не дава външен израз на емоциите и преживяванията си, да се предпазва от импулсивни реакции. За него е характерно декларативното придържане към норми, правила и принципи. Дори понякога наистина изпада в самозаблудата, че е защитник на справедливостта и доброто, което го кара да изпада в патетични поучителни тиради. Всъщност той често се опитва да изрази собствения си гняв, омраза, ярост и агресивни фантазии като ги приписва на други хора и яростно ги изобличава и критикува.
При него
контролираната пасивност в поведението е средство за наказание и натиск върху другите.
Неговата дразнеща сдържаност и демонстративна неутралност в ситуации, които изискват динамичност, решителност и лична ангажираност, нагнетяват голямо напрежение и индиректно нанасят вреди както на опонентите, така и на партньорите му. Друг негов предпочитан похват за демонстриране на власт и влияние е натрапването на свръх-коректност във взаимоотношенията. Той е склонен да изпипва детайли, за да накара другия да се чувства зависим и некомпетентен; да уточнява незначителни подробности с мотото, че не иска да претупва работата; да дава обещания, но да протака до втръсване изпълнението им. Този стил на „нежно убиване” е отличителна черта на политическата демагогия на Местан.
Още от Лачени цървули
Тръмп обитава къщичка от карти, която всеки повей от Кремъл може да събори
Мечтателят за Нобелова награда за мир се провали тотално – нито за 24 часа, нито за 100 дни успя да спре мръсната руска война срещу Украйна
Глупакът дума на глупака: Това те мъчи - ти си никой, а ужасно искаш да си някой
Не вярвам в никаква висша сила, няма кой да прости простотиите на всички прости простаци...
Притискат Тръмп в ъгъла, но на Путин няма да му се размине
След още седмица-две руският президент ще трябва да реши: или продължава да „притиска украинците“, или отива на примирие, предложено от Тръмп