"Ливанската групировка (Хизбулла) разполага с незаконна мрежа за финансиране на своите дейности, обхващаща Европа, Латинска Америка и Африка. В това отношение тя е установила тясно сътрудничество с транснационалната организирана престъпност". За това предупреди в страницата си във Фейсбук арабистът Мохамед Халаф.
"През 2014 г. бразилски вестник разкрива връзката между тази организация и криминалната групировка „Примеро Куманду Капитал“, датираща още от 2006 г. Според резултатите от разследване, проведено от властите на Еквадор, тази банда, ръководена от Ради Зуейтар, предоставя на Хизбулла до 70% от приходите си от търговия с наркотици. Освен това, американските власти включиха в списъка на терористите лицето Субхи Файад – агент на Хизбулла в триъгълника между Аржентина, Бразилия и Парагвай, който е свързан с търговията на наркотици. Според „Ройтерс“, 30 хиляди ливански граждани, живеещи в Сенегал, контролират до 70% от промишлеността в страната и респективно финансират Хизбулла. По думите на Матю Левит, от основаването си тази организация се крепи на два основни стълба – първият е ливанската диаспора, а втория – мрежата от компании и организации, които съставят гръбнака на транснационалната организирана престъпност", коментира Халаф.
"Голям брой компании, развиващи дейности в редица държави, гарантират милиони долари постъпления в касите на Хизбулла. С тяхна помощ се прикриват и кухите фирми, които се намират под влияние на Хизбулла и с чието посредничество се извършват оръжейни сделки, изготвят се фалшиви документи и други услуги за организацията. Според института за изследвания на Близкия изток Инфо-брод, постъпленията за Хизбулла от незаконни сделки и пране на пари достигат до 1,6 млрд. долара. Вашингтон обвинява организацията за осъществяването на широкомащабни операции по изпиране на пари. Министерството на финансите на САЩ е замразило 150 млн. долара в Ливанско-канадската банка, вследствие на повдигнато обвинение за пране на пари от Хизбулла", пише още арабистът.
"Въпреки този мониторинг върху финансирането на терора от страна на САЩ и техните европейски съюзници, ООН и други страни в света, все още терористичните организации и структурите на организираната престъпност реализират огромни печалби всяка година. Международната общност успява да замрази едва 300-400 млн.долара от тези приходи. От друга страна, самите усилия по борба с т.нар. „икономика на тероризма“ струва 30 млрд. долара", коментира Мохамед Халаф.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"