Изток" или "запад"? Русия или ЕС? На теория Молдова ще се изправи пред този избор отново на предстоящите президентски избори, които ще са сблъсък между държавния глава Игор Додон и бившия премиер Мая Сънду.
В действителност молдовците ще отидат до урните след години, в които елитът на страната е правил жестове към ЕС и Русия избирателно. Додон обаче изтъква връзките с Русия активно, а зад него стои подкрепата на социалистите. Лидерът на Партията на действия и солидарност Мая Сънду, която за кратко заемаше поста министър-председател в разгара на политическа криза, е открит поддръжник на по-близките връзки с ЕС.
За разлика от Додон обаче тя не се ползва с подкрепата на президента Владимир Путин, на когото молдовският държавен глава неведнъж е гостувал в Кремъл, а само от лидерите на Европейската народна партия. Проучванията дават по-добър шанс на Додон, който ще вземе 23.2% на първия тур според едно от тях, а Сънду - 19.7. Най-голям е делът на нерешилите за кого да гласуват - 27.6 на сто.
Сблъсъкът между двамата винаги бе само задочен, тъй като Додон отказа дебати. Кампанията сред близо 3.5 млн. молдовци се водеше около избора между социалистически и либерални ценности, около стратегическата ориентация, борбата с корупцията. Този пък и икономиката имаше много важна роля в процеса.
Само още един от 10 други кандидати има над 10% (Ренато Усатил, който се състезава с Додон в "проруския" лагер); подкрепата за всички останали е едноцифрена. Това означава, че Додон и Сънду най-вероятно ще отидат на балотаж на 15 ноември.
Фаворитът Додон не е харесван нито в съседните Украйна и Румъния, нито в Западна Европа, но се ползва със значителна обществена подкрепа независимо от публикации в разследващи медии, даващи сигнали, че той може да е дори "на подчинение" на Путин, а руски представители да участват в организацията на кампанията му.
Същевременно Молдова е силно ориентирана икономически към ЕС - от подписването на споразумението за асоцииране 70% от молдовския износ е за европейските пазари.
Между Додон и Санду имаше кратък консенсус - това стана, когато олигархът Владимир Плахотнюк, обвинен в корупция и свален, избяга в Молдова. Формиралата се широка коалиция стана продукт на съвместната им работа. Излизането на социалистите от коалицията обаче сложи и край на кабинета. Днес между двамата цари различна атмосфера - всеки плаши с "беларуски сценарий", ако противникът му спечели (Сънду заради нуждата да бъде свален Додон, а Додон - заради предполагаемия хаос, който ще последва).
На днешния вот се очаква сериозна активност от молдовците в чужбина. На пръв поглед 60 хил. души е само малка част от общо близо 2 млн. емигрирали, но този брой е над 10 пъти по-голям от парламентарния вот миналата година.
(източник: Дневник)
Коментари (0)