Франция и Германия управляват Европейския съюз като "фактическа олигархия", пренебрегвайки гласове като този на Полша, които отдавна предупреждават за руския експанзионизъм. Това заяви министър-председателят на Полша.
"Много европейски лидери се оставиха да бъдат съблазнени от Владимир Путин. Сега те са в шок", пише Матеуш Моравецки в статия за френския ежедневник „Le Monde“. "Завръщането на руския империализъм не трябва да ни изненадва", твърди той.
Откакто Русия нахлу в Украйна през февруари, Полша застана начело на осъждането на Москва, призовавайки за възможно най-строгите санкции на ЕС срещу Русия и за масирани доставки на оръжие за Киев.
"Европа се намира в сегашното си положение не защото е недостатъчно интегрирана, а защото отказа да чуе истината", каза той. "Гласът, който можеше да се чуе от Полша в продължение на няколко години."
Моравецки заяви, че ЕС не е взел под внимание предупрежденията на страната му за Русия, които сочат към "по-голям проблем" в блока.
"На хартия всички държави-членки са равни. Но политическата реалност показва, че тежестта на гласовете на Германия и Франция е доминираща. Имаме работа с формална демокрация, но де факто с олигархия, в която властта се държи от тези, които са най-силни", каза той.
Моравецки и преди е критикувал членовете на ЕС, които се съгласиха да внасят големи количества руски газ и сега се борят да натрупат енергийни резерви за предстоящата зима. Варшава е в пререкание с Брюксел и по отношение на средствата за възстановяване на икономиката след войната, които Европейският съюз блокира поради опасения, че неотдавнашното полско законодателство подкопава върховенството на закона в страната. Брюксел отказа да ги отпусне поради опасения, че спорен дисциплинарен механизъм за съдиите в Полша подкопава независимостта на съдебната власт. През май Полша обяви, че е приключила преговорите с Брюксел за блокираните средства, като заяви, че очаква да получи около 35 млрд. евро "до няколко месеца". /БГНЕС
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков