25 Ноември, 2024

Москва иска да има думата в случващото се на Балканите

Москва иска да има думата в случващото се на Балканите

Руският външен министър Сергей Лавров е на посещение в Белград, след като САЩ поканиха бившите военни противници Сърбия и Косово на среща в Белия дом на 27 юни, съобщава Евронюз.

Лавров отбеляза, че всяко споразумение между Сърбия и Косово трябва да бъде одобрено от Съвета за сигурност на ООН, където Русия има право на вето.

"Няма да допуснем опити за пренаписване на историята или на Втората световна война, или на събитията, случили се на Балканите преди 25 години", заяви Лавров по време на съвместна пресконференция със сръбския президент Александър Вучич.

Русия предупреди, че ще трябва да одобри всяко решение, постигнато на мирните преговори между Косово и Сърбия във Вашингтон по-късно този месец.

"И по всякакъв възможен начин ще се застъпим за такива подходи, които няма да накърнят интересите на Сърбия, което играе важна и положителна роля за осигуряване на мир и стабилност в региона в този момент."

От почти десетилетие Европейският съюз ръководи диалога за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово.

Косово обяви независимост през 2008 г., но Белград отказа да я признае.

От коментарите на Лавров става ясно, че Москва също иска да има думата в случващото се на Балканите, твърди Евронюз. Посещението на външния министър на Русия в Белград е първото в чужбина от началото на коронавирусната криза.

„За САЩ Югоизточна Европа е уникално стратегическо пространство“, казва Йелена Милич, директор на Центъра за евроатлантически изследвания (CEAS).

Пратеникът на американския президент Ричард Гренел покани лидерите на Косово и Сърбия да се срещнат в Белия дом, след като получи потвърждение от Сърбия, че временно ще спре кампанията си срещу признаването на Косово.

Днес сръбският президент Вучич също настоя, че всяко решение за Косово ще се нуждае от съгласието на Русия.

Продължаващи дипломатически усилия на ЕС

Вучич каза, че макар да приеме поканата на Гренел, преговорите във Вашингтон не целят да подкопаят усилията на ЕС за посредничество.

Преговорите с ЕС ще бъдат възобновени, след като наскоро Косово отмени търговските мита - а Белград от своя страна се съгласи да спре кампанията за непризнаване на бившата си провинция.

"Налице е голяма конкуренция за сила, както и конкуренция - очевидно между съюзници - между ЕС и настоящата администрация на САЩ. И се надявам, че НАТО ще реши проблема, този път мирно", каза Милич.

Косово беше автономна област в рамките на Сърбия до политическата промяна в Белград и въоръженото въстание на етническото албанско мнозинство през 1998-1999 г., предизвиквайки един от най-жестоките конфликти в Европа, припомня Евронюз. През 1999 г. НАТО приключи конфликта в Косово с бомбардировки над Сърбия. Сега, две десетилетия по-късно, САЩ се опитват да постигнат потенциална мирна сделка.

Предложението включва 200 милиона долара (180 милиона евро) заеми, но също и заплаха за изтегляне на американските войски - част от мироопазващите сили на КФОР на НАТО - от Косово, което предизвика реакция на НАТО.

"Уверен съм, че съюзниците в НАТО ще останат ангажирани с мисията на КФОР. В същото време ние ще подкрепим силно усилията за рестартиране на диалога Прищина-Белград", заяви генералният секретар на НАТО, Йенс Столтенберг. /БГНЕС

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.