Александър Литой, Радио „Свобода“
Жителите на селищата Шчаповское в Новая Москва протестират срещу изграждането на новото гробище "Белите брезички". По план то трябва да заеме чудовищните 500 хектара и да се превърне в едно от най-големите на планетата. Жителите протестират, но шефовете на погребалния бизнес са сигурни, че Москва няма да се оправи без новия проект. Особено при сегашната пандемия.
Гробище вместо сметище
В Шчаповское живеят не повече от 10 000 души, пръснати в малки селца и махали на площ от 86 кв. км. Че тук ще се прави гробище се говори още от 2017 г. Територията е далеч от мегаполиса, рядко населена и равнинна. Първоначално московското правителство смята да разположи най-голямото в Европа сметище с нежното име „Малинки“ и към него да пришие гигантското гробище "Белите березички". Гражданите протестират: зловонията от сметището няма как да не се разнесат на десетки километри и да застрашат живота на хиляди руснаци. Кметът на Москва замразява проекта и за двата обекта.
Но през октомври 2021 г. в сайта на Московското кметство жителите на Шчаповское откриват публикувани документи за вече одобрен план, за състоял се конкурс и избрани фирми, готови да започнат изграждането. В бюджета вече били заделени 1,950 млрд. рубли, а срокът за приключване на строителните работи бил фиксиран през 2024 г.
Протестите избухват отново. Петицията за стопиране на проекта „Белите брезички“ събира повече от 4 000 подписа. Гражданите пишат до различни инстанции и се обръщат за съдействие към местните депутати.
– Там е предвиден и крематориум, чийто дим ще трови цялата околност. При нас подпочвените води са доста близо до повърхността и вероятно кладенците на повечето домакинства ще бъдат заразени – обяснява жителката на Шчаповское Арина.
Предвидено е бъдещето гробище да се разположено върху стари широколистни гори. Следователно предстои гигантска сеч. Досегашните строителни дейности в Новая Москва внимателно заобикаляха зелените площи и не допускаха масово изсичане на ценната горска растителност. Еко-департаментът в московската община не се тревожи особено за съдбата на стотиците хектари вековна гора. Жалбите, възмутените писма и мненията на хиляди граждани, координирали усилията си чрез сайта „Съседи срещу гробището“, са пренасочени към департамента за търговия и услуги, на който е поверено строителството на „Белите брезички“. Майстори в бюрократичната игра, разни институции и отговорни другари си прехвърлят отговорността и се крият зад чужди правомощия.
„Гробовете не стигат“
Руските и световните мегаполиси постоянно са тормозени от дефицита на гробищни паркове и на гробищна площ. Председателят на Съюза на ритуалните работници Антон Авдеев споделя, че за 12-милионна Москва и за областта (още 5 млн. жители) става все по-трудно да намират и да поддържат гробищни места, които да отговарят на санитарните изисквания. Тази печална необходимост се разраства през последните две години, когато косачката на пандемията отнася далеч повече човешки животи.
„Белите брезички“ ще съберат тленните останки на милиони хора през следващите двайсетина години, смятат специалисти. През тези години следващите поколения ще търсят нови решения.
– Обикновено за гробищни паркове се отделят площи в размер на не повече от 40 хектара. 500 хектара са твърде много. Пътищата, оградите и другата инфрактруктура ще струват огромни средства. Но по-добре е да бъде направено ново, макар и огромно гробище, отколкото да строим няколко малки, пръснати в различни краища гробищни участъци – смята президентът на Съюза на погребалните организации и на крематориумите в Русия Павел Кодиш.
За екологията и за здравето на жителите от околните населени места още никой не се е загрижил. Макар и обречена, битката на гражданите с московските бюрократи не е приключила.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis