На 4 декември, преди 61 години, през 1963 г., таен пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия приема направеното от първия секретар на Политбюро на ЦК на БКП Тодор Живков предложение България да се слее със Съветския съюз, останало в историята като първия опит Родината ни да бъде превърната в 16-та съветска република (вторият опит е през 1973 г.).
Днес припомняме фактите около това национално предателство на БКП начело с Живков. Той поставя въпроса за сливането на България със СССР още пред юли 1963 г. но пленумът, на който е обсъдено предложението му да се проведе на 4 декември 1963 г. и остава скрит от обществото по обясними причини. Стратегията на Живков е следната:
„Тясното икономическо свързване със съветската страна още повече ще увеличи силата на нашата държава, още повече ще издигне нейната независимост. Заедно с икономическата независимост на страната ще укрепне и нейната политическа сила и влияние, защото тя все по-пълно ще се опира на гигантската мощ на Съветския съюз.
Когато след години НРБ стане едно цяло със Съветския съюз, тя не ще загуби нищо от своя суверенитет и независимост, ще бъде във всяко отношение суверен и пълноправен член на общото семейство на съветските социалистически републики”.
В доклада си пред партийния форум той подчертава:
„Когато условията за сливане бъдат всестранно подготвени, тогава животът ще подскаже формата на обединението. Дали това ще бъде обединение под формата на федерация или нещо по-друго, това няма защо сега да се предрешава.
Политбюро смята, че ударението в нашата непосредствена практическа работа през близките години трябва да се постави върху по-нататъшното все по-пълно икономическо и културно свързване на българския народ със съветския народ, върху мероприятията за всестранно развитие и укрепване на братската дружба и сътрудничество между тях...
Ние сме дълбоко убедени, като преценяваме условията в нашата страна, че в сравнение с другите социалистически страни, НРБ по-бързо ще се подготви за обединение със СССР.”
Пленумът на ЦК оценява като „забележителна проява на патриотизъм и интернационализъм” инициативата на Живков и единодушно одобрява доклада му „за по-нататъшното най-тясно сближение и сливане в перспектива на НРБ със Съветския съюз”, като решава да се издигне „на качествено нова степен братската дружба и всестранното сътрудничество между нашата страна и Съветския съюз, да се създадат икономическите, политически и идеологически предпоставки за пълното обединение на двете наши братски страни”.
Първият секретар обаче настоява „гениалната” му политика да се реализира на тъмно, тъй ката много добре осъзнава, че обществото не би приело подобно унизяващо нацията решение:
„Политбюро смята, че след този пленум не следва под никаква форма да се говори на когото и да било и където и да било. Защо? Ако ние започнем да говорим, ще плъзнат слухове. Ние не можем да говорим, тъй като този въпрос не е само наш. Този въпрос е и на Съветския съюз...
Ние, Политбюро, смятаме, че не с такъв ентусиазъм цялата наша партия и народът ще възприеме това. Ще има среди, които няма да го възприемат. Да не забравяме, че великобългарският шовинизъм е много дълбоко вкоренен в някои среди и хора в нашата страна. Аз не говоря за бившите хора. Имам предвид членове на партията, особено в средите на интелигенцията и в някои среди на младежта. Ние трябва да държим сметка за това... Ние няма да правим сливане от ден до пладне, а навеки, което ще бъде образец за всички страни.”
Вижте стенограмата от пленума на ЦК на БКП от 4 декември 1963 г., която е публикувана на desebg.com онлайн – ТУК.
Още от От редактора
35 години от края на „Студената война“ - очаква ли ни нова?
Формално край на Студената война слагат двама политици, представители на двете големи сили тогава - САЩ и Русия - Джордж Шулц и Едуард Шеварднадзе
Преди 34 години мощна стачка на КТ "Подкрепа" сваля правителството на Андрей Луканов
В историята този период остава като гладната зима на Луканов, която изкара на улиците българските граждани
52 години памет за Г.М. Димитров – политикът, воювал за демокрация с тоталитарния режим
През 1941 г. партийният лидер успява да напусне нелегално страната, а 1944 г. се завръща в България, където е посрещнат от стотици хиляди негови последователи