27 Ноември, 2024

Николай Овчаров: С проф. Пламен Павлов ще се преборим за паметник на кирилицата в Русия

Николай Овчаров: С проф. Пламен Павлов ще се преборим за паметник на кирилицата в Русия

В Будапеща ще наблегнем на много важен исторически аргумент за българската история – прочутото „Златното съкровище от Над Сент Миклош“

Това действително беше едно много успешно мероприятие. Това каза археологът проф. Николай Овчаров на пресконференция във връзка с резултатите от проекта „Мисия България“, предаде „Фокус“.

„Това беше предназначено преди всичко за чуждите държави, но и за българите. Тоест имаше двойнственост. Навсякъде акцентът беше върху нещо, което интересува съответната държава“, отбеляза проф. Овчаров. „Добрата новина не е новина, както се казва, но ние с проф. Павлов не само с тази мисия, но и въобще сме се посветили на това да доказваме обратното“, допълни още той.

„В Екатеринбург беше една от най-хубавите ни срещи. В момента не знаем дали ще се случи тази инициативата за паметник на кирилицата там, но такъв в Русия ще има“, каза още проф. Овчаров. „Много бяха интересни посещенията ни в Белгия. Обикновено, когато отидем там, аз съм имал 7-8 презентации в Европейски парламент, там нещата се загубват. Всичко се смесва, десетки държави и делегации говорят едновременно. Този път обаче ние не бяхме в Брюксел, а в Гент. Хората бяха впечатлени и любопитни“, разказа той, като уточни, че преди няколко с дни с проф. Павлов са се завърнали от тура си в централна Европа – в Словакия, Словения и Унгария, където са засегнали и темата за Западните Балкани, която е приоритет на българското председателство. „Мисля, че се получи добре в тези страни. Според мен това е най-успешното събитие в информационен план. Тази кампания даде възможност да направим чрез Министерството на външните работи и на културата нещо, което малко ни куца – представянето на България, на българското културно и историческо наследство, нашите прекрасни паметници. Ние сме трети в Европа с най много археологически паметници. Можем да си ги направим, да реставрираме всичко с европейските програми, но ако това няма нужната реклама, то ще си остане за наша вътрешна консумация“, посочи още проф. Овчаров. С прочутия наш средновековен историк проф. Пламен Павлов се намираме на Терминал 1 на Летище „София“, откъдето ще излетим за последния четвърти лъч за нашата „Мисия България“, която вече провеждаме два месеца и половина. Това каза за Агенция „Фокус“ археологът проф. Николай Овчаров. „След като обходихме цяла Азия, стигайки до Китай, минавайки през Екатеринбург, в Армения, в Европа, Брюксел, Гент и т.н., Гърция, остров Кипър, ние вече сме на финала с последния четвърти лъч, който е централноевропейският. След два часа летим за Братислава, откъдето ще започне нашето пътуване в три страни. В рамките на шест дни трябва да обиколим освен Братислава, Будапеща и да завършим в Любляна, откъдето ще се приберем“, коментира проф. Овчаров. По думите му на пръв поглед това пътуване изглежда най-лесното, но не е така, защото става дума за неговата историческа стойност, която е изключително важна.

„Ако преди обсъждахме въпросите на произхода на прабългарите, от къде Русия е приела православието, кирилицата и т.н., началото на българската християнска култура в Армения, сега в момента отиваме буквално на територията на Велика Морава, на страната, откъдето са тръгнали учениците на Кирил и Методий към България. Няма как в тези места в Словакия, Унгария, Словения да не приказваме именно за отново наблелия напоследък въпрос за кирилицата – каква е тя сега, кой и къде я е създал“, допълни той. Археологът уточни, че ще говорят за това, че тя е направена в България, в Плиска и във Велики Преслав. „Както много други данни, които са свързани с историята на Първото Българско царство, това ще бъде така да се каже основната тема. В Будапеща смятам да наблегнем и на един друг много важен исторически аргумент за българската история – прочутото „Златното съкровище от Над Сент Миклош“, което днес се пази във Виена в Музея на изобразителните изкусва. Всъщност то е открито в Трансилвания“, посочи той и уточни, че за него има много спорове, защото това е едно от най-големите съкровища от 9 век, за което претендират и българи, и маджари, и учени.

Нашата теза с проф. Павлов ще бъде да покажем, че действително става дума за съкровище от началото на 9 в., което е било притежание на българските ханове. Тогава България се е разпростирала точно до центъра на Будапеща. За нас това е българско съкровище, едно от най-важните български съкровища. Ще защитим и доказваме тезите на България, като една от най-важните европейски културни държави още от Средновековието до днес. Това е голямата цел на „Мисия България“ – да покажем нашето културно-историческо наследство и колко то е важно и до днес. На 1 юни се връщаме в България. Това е финалът на нашето пътуване. Посетихме 10 държави – Молдова, Русия, Армения, Белгия, Китай, Гърция, Кипър и сега Словения, Словакия и Унгария“, поясни проф. Овчаров. Той подчерта, че цялата тази инициатива е в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС. „Тя е най-важната от тази комуникационна стратегия. Предполагам, че с министър Екатерина Захариева, която лежи в основата на тази идея, заедно ще направим една пресконференция, с която да покажем какво постигнали и колко то е важно за представянето на българската култура“, каза още проф. Николай Овчаров.

Сподели:
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети

Лондонски учени създадоха най-тънките спагети

Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни

В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО

В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО

Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин

Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето

Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето

Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.