24 Ноември, 2024

На 103 години почина последният прокурор от Нюрнбергския процес

На 103 години почина последният прокурор от Нюрнбергския процес

Бенджамин Ференц

Последният прокурор от Нюрнбергския процес за военните престъпления през Втората световна война Бенджамин Ференц почина на 103-годишна възраст, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Агенцията отбелязва, че Ференц е бил главен прокурор на Нюрнбергския процес, по време на който е била търсена отговорност от нацистките престъпници.

Ференц е преследвал германски официални служители по обвинения в престъпления срещу човечеството и военни престъпления.

Сред тях са четиримата командири на оперативни групи от есесовци, които са убивали беззащитни жени, мъже и деца в окупираните територии в Източна Европа.

Според американския музей на холокоста във Вашингтон, който го нарича "лидер в търсенето на справедливост за жертвите на геноцид и свързаните с него престъпления", Ференц е бил последният останал прокурор от Нюрнбергския процес.

Той е починал в петък в старчески дом във Флорида, съобщават американските медии, като се позовават на сина му Дон Ференц.

Кой е Бенджамин Ференц?

Би Би Си отбелязва, че Бенджамин Ференц е бил само на 27 години, когато е осигурил присъдите на нацистки офицери за военни престъпления и престъпления срещу човечеството.

По-късно той се застъпва за създаването на международен съд за преследване на военни престъпления - цел, реализирана през 2002 година.

Ференц е роден в Трансилвания - част от Румъния - през 1920 г., но семейството му емигрира в САЩ, когато той е малък, за да избяга от антисемитизма, по-късно се установява в Ню Йорк.

След като завършва право в Харвард през 1943 г., той се записва в американската армия и участва в десанта на съюзниците в Нормандия и в Арденската офанзива. Той се издига до чин сержант и в крайна сметка се присъединява към екип, натоварен със задачата да разследва и събира доказателства за нацистки военни престъпления.

Екипът влиза в концентрационни лагери при освобождаването им, като води бележки за условията във всеки и интервюира оцелелите.

По-късно Ференц говори за откриване на тела, "струпани като дървен материал" и "безпомощни скелети с диария, дизентерия, тиф, туберкулоза, пневмония и други заболявания, които повръщат в своите въшлясали легла или на земята, като само с жалките им очи молят за помощ".

"Няма съмнение, че бях неизличимо травматизиран от преживяванията си като следовател на военни престъпления в нацистки центрове за унищожение, пише той. Все още се опитвам да не говоря и да не мисля за подробностите."

След войната Ференц се завръща в Ню Йорк, за да практикува право, но малко след това е нает да помага в преследването на нацистите на Нюрнбергския процес, въпреки че няма предишен опит в съдебните процеси.

Той е назначен за главен прокурор на процеса срещу членове на Einsatzgruppen, мобилни ескадрони на смъртта на СС, които са действали в окупираната от нацистите Източна Европа и се смята, че са убили повече от милион души.

От 22-ма мъже, изправени пред съда, всички са признати за виновни по поне едно обвинение, като 14 са осъдени на смърт, а четирима в крайна сметка са екзекутирани.

След приключването на процесите Ференц, който владее шест езика, включително немски, остава в Западна Германия и помага на еврейски групи да получат споразумение за репарации от новото правителство.

В по-късните си години става професор по международно право и води кампания за международен съд, който да може да преследва лидерите на правителства, за които е установено, че са извършили военни престъпления, като написва няколко книги по темата.

През 2002 г. в Хага, Нидерландия, е създаден Международният наказателен съд, въпреки че ефективността му е ограничена от отказа на няколко големи държави, включително САЩ, да участват.

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков