31 Март, 2025

На първо четене: Депутатите извадиха НСлС от прокуратурата

На първо четене: Депутатите извадиха НСлС от прокуратурата

Мнозинството в Народното събрание реши на първо четене Националната следствена служба да бъде изведена от системата на прокуратурата и да се обособи като самостоятелен орган в съдебната власт, а директорът на националното следствие да може при определени случаи да бъде прокурор по разследване срещу главния обвинител и неговите заместници. Депутатите подкрепиха на първо четене и проекта на правосъдното министерство за промени в закона за съдебната власт. Предложенията за съдебна реформа, внесени от "Възраждане", получиха подкрепата на ГЕРБ, ДПС, БСП и 1 депутат от "Продължаваме промяната", и с общо 117 гласа "за" на практика се записа на първо четене връщане към независимо следствие извън шапката на прокуратурата.

От "Продължаваме промяната" се чуха аргументи, както в подкрепа, така и срещу законопроекта на "Възраждане". Депутатът Мирослав Иванов го оспори с мотива: "Как очаквате, че хора, които са били в зависимост от главния прокурор години наред, изведнъж с магическа пръчка ще започнат да бъда обективни и да не бъдат в някакъв вид пряка зависимост на главния прокурор".

Съпартиецът му Бойко Рашков, който е и бивш директор на Националната следствена служба, обаче видя в проекта на "Възраждане" рационален подход и напълно защити връщане към модела от миналото: "Да се възстанови независимостта на Националната следствена служба, тоест на следователите. Да се изведат окръжните следствени служби от окръжните прокуратури - нямат място там.  Да могат да разследват обективно - онова, което е тяхната работа".

Тезата на Бойко Рашков подкрепиха от ГЕРБ, ДСП и БСП. Като част от юридическите си аргументи от ДБ и ПП изразиха становище, че по-удачен е друг механизъм за разследване на главния прокурор, а именно със съдия, който никога не е участвал в досъдебното производство. По време на четиричасовите разисквания се редуваха политически аргументи, стигащи до фиксации, с юридически тези. ДПС и ДБ влязоха в словесен сблъсък за това дали има или не определен икономически кръг, който оказва влияние в съдебната власт.

С още по-голямо мнозинство от 166 гласа "за" депутатите подкрепиха на първо четене и промените на Министерския съвет в Закона за съдебната власт, с които се засилва ролята на Инспектората към Висшия съдебен съвет за превенция и противодействието на корупцията в съдебната власт, както и задължението Инспекторатът да приеме Кодекси за етично поведение на българските съдии и на българските прокурори. Проектът на правителството представлява законодателна инициатива, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост. Минути преди 15 часа депутатите започнаха разискванията по внесените пет отделни законопроекта в Наказателно-процесуалния кодекс, които предвиждат създаване на механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници.
Сподели:
Прокуратурата: Пожарът в къщата на майката на европрокурор Теодора Георгиева не е умишлен

Прокуратурата: Пожарът в къщата на майката на европрокурор Теодора Георгиева не е умишлен

В рамките на досъдебното производство са назначени 11 експертизи, извършени са общо три огледа на местопроизшествието, разпитани са 21 свидетели, изискани и приобщени са записи на камери от системата за видеонаблюдение

Франция глоби американския Apple за неспазване на антитръстовите правила

Франция глоби американския Apple за неспазване на антитръстовите правила

Американският технологичен гигант е обвинен, че злоупотребява с господстващото си положение в областта на рекламата посредством функцията си за подобряване на поверителността

Иван Гешев ще дава показания по делото срещу прокурора Константин Сулев

Иван Гешев ще дава показания по делото срещу прокурора Константин Сулев

Сулев е обвинен, е нарушил служебните си задължения с цел да набави облага за Иван Гешев