24 Ноември, 2024

Началото на катастрофата

Началото на катастрофата

Осемдесет години болшевишката пропаганда изсипва тонове фалшиви исторически „трудове“

Васил Данов

Днес се навършват 80 години от началото на военната катастрофа на сталинския СССР през лятото и есента на 1941 г. Когато по-многобройната, отлично въоръжена, надъхана и прехвалена, готова за настъпателна военна кампания до бреговете на Атлантическия океан РККА /Работническо-селска червена армия/ е разгромена в серия сражения от мобилните и отлично ръководени съединения на Вермахта.

Осемдесет години болшевишката пропаганда изсипва 

тонове фалшиви исторически „трудове“ и военно-стратегически „анализи“,

за да докаже сталинските трактовки на подлата междусъюзническа война между две социалистически държави; да скрие причините за стремителното отстъпление на РККА до Масква и Ленинград; да избегне въпроса за пленените 3 800 000 съветски бойци само до септември 1941 г.; да скрие решаващия принос на съюзниците от антихитлеристката коалиция за оцеляването на болшевишката държава и за победите й след 1942 г.

Военната катастрофа през юни-ноември 1941 г. и гибелта на 28 /според други изследователи – 41 млн./ милиона съветски граждани са следствие от престъпната политика на комунистическата партии и на несменяемия й лидер Йосиф Сталин, които изтребват физически всеки открито или мълчаливо несъгласен с тяхната безотговорна и пагубна политика.

Жестокото минало е строг и справедлив урок за днешните поколения да не делегират сляпо доверие към властниците, да не вярват безкритично на пропагандните лъжи, че „никога не сме живели по-добре“, да не допускат властта да запушва устите на несъгласните, да хвърля зад решетки неугодните опозиционери, да лишава от развитие и да прекършва кариерите на професионални воини и на перспективни военни лидери.

Защото държавата се гради не върху авторитета на вожда или на безличната бюрокрация, а върху труда и професионализма на милиони почтени, образовани и обичащи страната си човешки същества.

Провалът никога не е следствие само от една причина. Виктор Суворов посочва, че „Реакцията на Червената армия срещу германското нахлуване не беше като на таралеж, който се свива на кълбо и разчита на бодлите си, а като на крокодил, който облян в кръв се опитва да напада“.

Серия безумни контраудари от първите дни на войната до средата на август 1941 г. донасят загуби на десетки напълно окомплектовани дивизии, на хиляди танкове и самолети.
Отделни части и съединения проявяват масов героизъм, храбро се сражават в обкръжение или без връзка с главното командване, без надежда да останат живи. Безименни герои слагат костите си под танковите вериги, за да забавят с ден-два, само с няколко часа обреченото превземане на родния град, селце, възвишение.

Безименните жертви на безименни солдати полека-лека изцеждат кръвта на непобедения дотогава Вермахт и провалят плана за блицкриг. Още през първите 3 седмици на войната Луфтвафе безвъзвратно губи 550 бойни самолета, а други 336 отиват на продължителен ремонт. Въпреки пълното въздушно превъзходство на хитлеристите.

Към 10 юли 1941 г. танковите загуби на Германия достигат 350 броя. Нищожно малко в сравнение с разгромените болшевишки танкови армади. Но 350 са 10% от танковия парк на хитлеристката военна машина, с който тя започва войната срещу СССР. 

И когато танковите и моторизираните дивизии на Манщайн и Гудериан стигат до Москва, те са вече изтощени, обезкръвени и обезверени в скорошната победа над довчерашния съюзник, на чийто танкови и авиационни полигони са ковали бойното си майсторство. 

Точно в този миг отлично подготвените и добре въоръжени германски войски се сблъскват с 40-градусови студове и със свежите 40 сибирски дивизии, прехвърлени от Далечния Изток.

После идват безбройните и безценни доставки на оръжие и техника от САЩ, партизанското движение в тила на врага, ужасът и яростта на милиони обикновени хора, потресени от зверствата на хитлеристите.

Съветската историография и съвременната руска пропаганда елегантно пропускат една от най-важните причини за победата на СССР във „великата отечествена“ война: 

фаталната грешка на Хитлер

През ноември 1941 г., Сталин, все още пребиваващ в стрес от мълниеносното германско настъпление, признава, че „глупавата политика на Хитлер превърна съветските народи в заклети врагове на днешна Германия“.

Така е. Съдбовна политическа и военна грешка превръща кървавата схватка на два тоталитарни хищника във Велика отечествена война за обикновените жители на съветската империя.

— Вместо да провъзгласят независимостта на Украйна, хитлеристите хвърлят в концентрационен лагер националния водач Степан Бандера.

— Не освобождават милионите противници на болшевишкия режим, предали се в плен, за да не воюват за Сталин, а ги хвърлят зад телени заграждения и ги обричат на гладна смърт и гибел от епидемии.

— Ликвидирането на колхозите и освобождаването на политическите затворници в ГУЛаг биха могли да осигурят огромна политическа подкрепа за хитлеристките освободители.

—Хитлеристите генерали неведнъж предлагат Германия да създаде руска антиболшевишка доброволна армия и руско алтернативно правителство, но Хитлер категорично отказва. Обяснението му е, че генералите са длъжни да „разгромят съветска Русия, а не да я освобождават“.

Когато командващият групата армии «Център» генерал-фелдмаршал фон Бок изпраща в Берлин проект за създаване на 200-хилядна руска  «освободителна армия» и за формиране на руско правителство в Смоленск, документът му е върнат през ноември 1941 г. с резолюция на бъдещия фердмаршал Кайтел: «Такива идеи не могат да бъдат обсъждани с фюрера». 

„Новият“ ред се оказва по-жесток и от болшевишкия: разстрел за всяко истинско или мнимо нарушение. Кошмарните сцени с геноцида срещу евреите в „освободените“ земи; масовото измиране на военнопленниците; разстрелът на десетки хиляди заложници и публичните екзекуции разтърсват видялите какво ли не роби на сталинската „най-хуманна“ политическа система.

Даже онези съветски граждани, станали жертва на репресии след 1917 г. и посрещнали германските войски с цветя, са ужасени и отблъснати обратно към Сталин и КГБ.
Проваленият блицкриг се превръща в продължителна, жестока война на човешки и природни ресурси, 

война до пълно изтощение

И първоначално великолепно смазаната и настроена германска военна машина няма шанс да спечели глобалната битка срещу обединената и растяща мощ на САЩ, Британската империя и СССР.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство