Най-тежко е в АПИ: Само дейностите, които са извършени от строители, но не са платени от държавата, са на стойност 864 млн. лева
Тежка е финансовата картина в Регионалното министерство. Там са установени неразплатени задължения в размер на общо 1 млрд. 831 млн. лева. Проблемът стана видим от отговорите на ресорния министър Иван Иванов. Днес той запозна депутатите от Регионалната комисия в народното събрание. Дълговете са натрупани в Агенция „Пътна инфраструктура“ и по общинската програма.
Въпросът беше зададен от председателя на комисията и депутат от ГЕРБ/СДС Николай Нанков.
„Важно е да разберем върху какво „наследство“ стъпвате, какво заварвате. Моят въпрос е какви задължения в подопечните ви структури – общинската програма, кадастъра, ДНСК и най-вече Агенция „Пътна инфраструктура“, която поне на хартия разполага с огромен бюджет в последните няколко години. Какви дейности са извършвани, но не са разплатени в рамките на бюджетната 2024? Не само фактурираните, но и онези, които са фактурирани и приети като бюджет, но не са разплатени“, попита Нанков.
„Това е една от болните теми, които стоят пред нас“, отговори министъра.
„Каквото и да бъде предложено от Министерство на финансите и одобрено от Народното събрание, то започва много назад от стартовата линия на министерството по отношение на възможностите. Задълженията, които са натрупани до 31 декември 2024 година, са един от големите препъни камъни. Справка ни беше изискана от финансовия министър Теменужка Петкова. Задълженията по общинската програма са ясни, но те в момента стоят като задължения на общините, защото те имат да ги плащат към своите изпълнители. Ние трябва спешно да им платим като се приеме бюджетът, за да могат общините да оперират с тези средства и да не изпадат в ситуация изпълнителите да ги съдят“, подчерта Иван Иванов.
Най-сложна обаче била ситуацията в АПИ.
„Фактурираните им задължения към 31 декември са в размер на 314 млн. лв. А входирани сертификати, които още не са фактурирани, са в размер на над 549 млн. лв. На един етап тези сертификати очевидно ще трябва да бъдат одобрени и фактурирани, защото това са реално извършени дейности по текущи обекти. Отделно имат и спогодби, които са сключили по индексация по действащи договори за близо 467 млн. лв.“, обясни министърът.
Коментари (0)