24 Ноември, 2024

Наградиха Вежди Рашидов с почетния знак „Свети Стефан“ в Екзархията в Истанбул

Наградиха Вежди Рашидов с почетния знак „Свети Стефан“ в Екзархията в Истанбул

Вежди Рашидов (вдясно) и негови събеседници в църква „Свети Стефан“ в Истанбул

Депутатът предлага храмът ни да влезе в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО

Председателят на парламентарната комисия по културата и  медиите Вежди Рашидов бе награден днес с почетния знак „Свети Стефан“ на Българската екзархия в Истанбул, предаде БГНЕС. На церемония в залата на Екзархията председателят на  Църковното настоятелство Васил Лязе благодари на Вежди Рашидов за големите му  усилия Метохът срещу Желязната църква „Свети Стефан“ да се превърне в действащ  български музей, съобщиха от Народното събрание.

Църковните ни настоятели подчертаха, че са горди и от предложението на Рашидов България и Турция заедно да запишат този уникален храм в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. По-рано днес Вежди Рашидов се срещна с Халюк Уста –  прочутият турски майстор, който реставрира един по един всеки елемент от Желязната  църква. Всеки ден десетки туристи от Европа и света посещават храма,  поясни генералният ни консул в Истанбул Ангел Ангелов. Той сподели с Вежди  Рашидов задоволството си, че е прието предложението спирката на метрото, която  ще бъде открита до края на годината, да носи името „Свети Стефан“.     Специално мобилно приложение ще информира  туристите за българската църква, обявена за перлата на Истанбул. Наскоро  известното турско списание „Атлас“ посвети осем страници на Желязната църква.

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.